Wojna w Izraelu. Władimir Putin zabrał głos i obwinił Stany Zjednoczone

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że wybuch przemocy między Izraelem a Palestyńczykami pokazał porażkę polityki Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Kreml ma być w kontakcie z obiema walczącymi stronami.

Publikacja: 10.10.2023 19:32

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa będzie starała się odegrać rolę w rozwiązaniu konfliktu, ale nie sprecyzował w jaki sposób.

Prezydent Władimir Putin skorzystał z okazji, by obwinić za gwałtowną eskalację konfliktu wieloletnią politykę USA w regionie.

- Myślę, że wiele osób zgodzi się ze mną, że jest to wyraźny przykład porażki polityki Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie - powiedział Putin na wspólnej konferencji prasowej z premierem Iraku Muhammadem Szija as-Sudanim.

Czytaj więcej

Atak Hamasu: Obywatele Izraela wracają bronić kraju polskim samolotem wojskowym

Putin powiedział, że Stany Zjednoczone starały się "zmonopolizować" międzynarodowe wysiłki na rzecz pokoju i oskarżył Waszyngton o zaniedbanie poszukiwania kompromisów, które byłyby akceptowalne dla obu stron.

Putin powiedział, że Stany Zjednoczone zignorowały interesy Palestyńczyków, w tym ich potrzebę posiadania własnego niepodległego państwa palestyńskiego.

Nie wspomniał o roli Rosji w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie na przestrzeni lat. Wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską, od 2002 r. stanowi ona część "kwartetu" mocarstw odpowiedzialnych za pomoc w mediacji.

Rosja stara się przedstawić jako negocjator w sporze Izraela z Palestyńczykami

W odpowiedzi na ataki Hamasu w weekend, Izrael przeprowadza najsilniejsze naloty na Strefę Gazy w 75-letniej historii konfliktu z Palestyńczykami. Moskwa wyraziła obawy, że przemoc może przerodzić się w szerszy konflikt na Bliskim Wschodzie.

Od wybuchu ostatniego kryzysu Kreml stara się sprawiać wrażenie bezstronnego, podkreślając siłę swoich relacji z obiema stronami.

Moskwa ma wieloletnie relacje z Palestyńczykami, w tym z Hamasem, który ostatnio wysłał wysoką rangą delegację na rozmowy w Moskwie w marcu. Rosja ma też "wiele wspólnego" z Izraelem, w tym fakt, że wielu Izraelczyków to byli obywatele Rosji - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Rosja wesprze Hamas w wojnie? Prezydent Autonomii Palestyńskiej był agentem KGB

- Dlatego utrzymujemy stosunki z obiema stronami tego konfliktu. Prowadzimy kontakty i bierzemy udział we wszystkich - niestety nielicznych - formatach, które szukają wspólnej płaszczyzny porozumienia i które nie działają zbyt skutecznie, jak pokazała niedawna praktyka - powiedział.

- Niemniej jednak zamierzamy nadal podejmować działania i odgrywać rolę w zakresie zapewniania pomocy w poszukiwaniu dróg do porozumienia - dodał.

Moskwa chce ustalić, czy wśród zakładników Hamasu są Rosjanie

- Nawiązywane są niezbędne kontakty, aby ustalić, czy jest to prawda i jaki jest przyszły los tych ludzi - powiedział Pieskow.

Rzecznik Kremla skomentował, że sugestia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, iż w interesie Rosji jest podsycanie wojny na Bliskim Wschodzie w celu osłabienia globalnej jedności, nie ma "absolutnie żadnych podstaw".

- To długotrwały konflikt, palestyńsko-izraelski, który ma bardzo głębokie korzenie, wiele głębokich sprzeczności. Wiele osób zna jego historię, ale jest ona tak głęboka, że nie wszyscy znają jej niuanse - dodał,..

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa będzie starała się odegrać rolę w rozwiązaniu konfliktu, ale nie sprecyzował w jaki sposób.

Prezydent Władimir Putin skorzystał z okazji, by obwinić za gwałtowną eskalację konfliktu wieloletnią politykę USA w regionie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Beniamin Netanjahu w USA. Liczy na Donalda Trumpa
Polityka
Dmytro Kułeba z wizytą w Pekinie. Czy Ukraina przekona Chiny do wywarcia presji na Putina?
Polityka
Europa szykuje się na różne scenariusze wyborów prezydenckich w USA. Woli Harris, ale rozmawia też z Trumpem
Polityka
Donald Trump o debacie z Kamalą Harris: Wypadnie tak samo, jak Joe Biden
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Kamala Harris: Budowa klasy średniej podstawowym celem mojej prezydentury