Karol III w Paryżu. Zawiedziona brexitem Wielka Brytania chce zbliżyć się do UE

Monarcha rozpoczął w środę wizytę państwową w Paryżu, która po burzliwych czasach brexitu ma znów zacieśnić sojusz przez kanał La Manche.

Aktualizacja: 21.09.2023 08:07 Publikacja: 21.09.2023 03:00

Karol III jako książę Walii był we Francji 35 razy

Karol III jako książę Walii był we Francji 35 razy

Foto: Chris Jackson/POOL/AFP

Wzorem dla obecnego króla jest Edward VII. Pismo „Vanity Fair” wspomina, jak jeszcze jako książę Walii był on bywalcem paryskich burdeli, w szczególności słynnego Le Chabanais. Lubił tu kąpać się w szampanie i kazał zbudować fotel ze specjalnymi poręczami, aby mógł łatwiej naskakiwać na panie lekkich obyczajów. Jego ulubionym pokojem był ten w stylu indyjskim, cały wyłożony lustrami. Przyszły Edward VII każde lato spędzał zaś w Biarritz, gdzie również bawił się znakomicie.

Karol III był we Francji 35 razy

Wszystko to powodowało, że premier Arthur Balfour długo wahał się, czy zgodzić się na oficjalną wizytę koronowanego już monarchy. Obawiał się, że ten „z czymś wyskoczy” i podróż skończy się wielkim skandalem. Gdy w końcu się zgodził, wizyta nad Sekwaną w 1903 r. okazała się jednak wielkim tryumfem. W szczególności pocałunki w rękę, jakich Edward VII nie szczędził paryżankom, zostały uznane za hołd francuskiej kulturze. I zapoczątkowały proces budowy ententy, francusko-brytyjskiego sojuszu, który kilkanaście lat później miał zapewnić zwycięstwo obu potęg nad Niemcami i Austro-Węgrami w I wojnie światowej.

Czytaj więcej

Mija rok od śmierci królowej Elżbiety II. "Mądrość, wdzięk i ostry dowcip"

Karol III też zna świetnie Francję, choć może nie od tej samej strony, co jego przodek. Był tu jako książę Walii 35 razy, podczas gdy jego matka przez 70 lat panowania pojawiła się na Sekwaną tylko sześć razy. Co prawda Kamila, wychowana w Szwajcarii, mówi po francusku znacznie lepiej od swojego męża, ale i on potrafi płynnie się porozumiewać w języku Moliera.

Sam monarcha, który musi zachować ścisłą neutralność, nie może zdecydować o tak ważnej wizycie. To była inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Miała być pierwszą po koronacji, jednak w marcu zamieszki we Francji wywołane podniesieniem wieku emerytalnego spowodowały, że została odłożona, a Karol III od tego czasu był w Berlinie i Bukareszcie.

Wielka Brytania zawiedziona brexitem

W Londynie żywa jest chęć poprawy relacji z Francją, bo kraj jest zawiedziony brexitem i chce zbliżenia z Unią. 60 proc. ankietowanych Brytyjczyków mówi, że rozwód z Brukselą był błędem, 10 proc. uważa, że to jest sukces, a 30 proc. wierzy, że takim sukcesem okaże się w długim okresie. Co prawda brytyjska gospodarka nie runęła, ale zamiast obiecanej ekspansji zaczęła zwalniać. Nie udało się też utrzymać wysokiego poziomu inwestycji zagranicznych i opanować masowej imigracji. A przyszłość Szkocji i Irlandii Północnej pozostaje niepewna.

Czytaj więcej

Karol III straci jedno z państw, w którym panuje?

Tyle jest powodów, aby zawrzeć nowe porozumienie o współpracy między Londynem i unijną centralną. To, jeśli wierzyć sondażom, będzie już jednak zadanie dla Partii Pracy. Przed wyborami w przyszłym roku może ona liczyć na 45 proc. głosów wobec 26 proc. dla torysów. Lider laburzystów Keir Starmer we wtorek został więc przyjęty w Pałacu Elizejskim przez Emmanuela Macrona i zapowiedział, że będzie chciał zrewidować umowę, jaką zawarł Boris Johnson. Podkreślił jednak, że Wielka Brytania nie wróci ani do unii celnej, ani do jednolitego rynku, a tym bardziej nie stanie się znowu członkiem UE.

W czasach gdy wojna znów wróciła do Europy, a relacje między Paryżem i Berlinem są chłodne, Macron pozytywnie odnosi się do takiej wizji. Przed Karolem III rozwinął więc czerwony dywan. Monarcha w środę uczestniczył z prezydentem w ceremonii ponownego zapalenia ognia na Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym. Wieczorem na jego cześć wydano kolację w Pałacu Wersalskim z udziałem czołowych brytyjskich i francuskich artystów, w tym Micka Jaggera, Hugh Granta czy Kena Folletta. W czwartek, po raz pierwszy w historii, król Anglii wystąpi przed francuskim Senatem. A wizytę zakończy w Marsylii, gdzie będzie także Franciszek.

Polityka
Donald Trump chwali rozmowy z Chinami. Twierdzi, że osiągnięto „całkowity reset”
Polityka
Parada w Moskwie: gasnący blask imperium
Polityka
Emmanuel Macron odpowiada na pytania „Rzeczpospolitej” po podpisaniu traktatu w Nancy. „Inny etap niż w 1939 roku”
Polityka
Chiny i Rosja zwierają szeregi. „Pekin stawia kropkę nad i”
Polityka
Niemcy budują twierdzę antyimigracyjną. Pierwsza decyzja nowego kanclerza
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem