Czarne chmury nad Joe Bidenem. Większość wyborców zastanawia się, czy da radę sprostać republikańskiemu rywalowi

Śledztwo w ramach impeachmentu i kryminalne zarzuty wobec syna komplikują realizację politycznych planów prezydenta USA.

Publikacja: 17.09.2023 21:00

Problemy prawne Huntera Bidena wydłużają listę słabości jego ojca Joe Bidena przed wyborami prezyden

Problemy prawne Huntera Bidena wydłużają listę słabości jego ojca Joe Bidena przed wyborami prezydenckimi w 2024 r.

Foto: Kevin Dietsch / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

To był trudny tydzień dla prezydenta Bidena. Najpierw przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nakazał trzem komisjom kongresowym rozpoczęcie śledztwa mającego na celu ustalenie, czy – sprawując urząd – Biden czerpał korzyści finansowe z biznesowych układów swojego syna. McCarthy oskarżył rodzinę Bidenów o korupcję i stwierdził, że administracja Bidena dała jego synowi „ulgowe traktowanie”. Dwa dni później Hunter Biden usłyszał zarzuty w sprawie nielegalnego posiadania broni i fałszywych zeznań na podaniu o broń.

Procedura impeachmentu. Cios w reputację Joe Bidena

Żadne z tych oskarżeń nie było zupełnym zaskoczeniem. Na dodatek republikanie przyznają, że nie mają dowodów na to, że Joe Biden finansowo korzystał na biznesach syna, ale chcą je znaleźć w trakcie dochodzenia. Jak zauważyło wielu komentatorów, przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy rozpoczął procedurę impeachmentu pod naciskiem konserwatywnego skrzydła partii, próbując ratować swoją wiszącą na włosku polityczną pozycję.

Czytaj więcej

Izba Reprezentantów wszczyna śledztwo w sprawie impeachmentu Joe Bidena

Mimo wszystko to ogromne ciosy dla prezydenta Bidena ubiegającego się o kolejną kadencję. Nie ma on w prawyborach poważnego rywala, ale demokraci martwią się, że problemy prawne prezydenta i jego syna wydłużają listę słabości ich kandydata, którego sędziwy wiek sprawia, że większość wyborców zastanawia się, czy da radę sprostać republikańskiemu rywalowi i kolejnej kadencji.

Do tej pory śledztwa kryminalne, przygotowania do rozpraw w sprawie ingerencji Trumpa w wyniki wyborów w 2020 r. oraz niewłaściwego obchodzenia się z dokumentami w dużej mierze przyćmiewały inne słabe punkty Bidena. Teraz jednak postępowanie w ramach impeachmentu oraz zarzuty wobec Huntera z pewnością zostaną wykorzystane przez republikanów w atakach na Bidena. Jego sztabowi wyborczemu natomiast niełatwo będzie wytykać republikańskiemu rywalowi jego problemy z prawem, mimo że ma ich o wiele więcej niż Biden i że są one o wiele poważniejsze.

Brak dowodów łączących Joe Bidena z działalnością biznesową syna

Wielu zwolenników Bidena wierzy, że prezydent wyjdzie z tych problemów suchą nogą. – W trakcie swej kadencji dokonał znacznych i historycznych rzeczy. Na tej podstawie będzie zbierał głosy. Nie sądzę, że Amerykanie będą go oceniać po tym, co robi jego syn – powiedział w wywiadzie dla „Washington Post” były senator demokratyczny z Alabamy Doug Jones.

Mało przyjaźnie nastawieni do niego republikanie nie wróżą Bidenowi niczego dobrego. – To kolejny problem dla niego, w momencie gdy wyborcy i tak już kwestionowali jego kompetencje i zdolność do wykonywania swoich obowiązków. Te oskarżenia to jeszcze jeden powód, aby popatrzeć na niego w negatywnym świetle – powiedział w „Washington Post” Jesse Hunt, strateg republikański współpracujący m.in. z Republican Governors Association.

Czytaj więcej

Syn prezydenta Joe Bidena postawiony w stan oskarżenia

Jak podaje portal sondażowy FiveThirtyEight, „na korzyść McCarthy’ego i konserwatywnych zwolenników impeachmentu działa to, że Amerykanie wierzą, iż działalność biznesowa Huntera Bidena, nie była czysta, a nawet mogła być nielegalna”. Ale tylko 41 proc., w sondażu Yahoo, wierzy, że Hunter przekierował miliony dolarów ze swej działalności biznesowej na konto ojca. Jak wynika z sondażu YouGov/The Economist, 66 proc. Amerykanów nie ma sympatii do syna prezydenta, 72 proc. uważa, że Hunter Biden wykorzystał w swojej działalności pozycję swojego ojca, ale tym samym aż 85 proc. wyborców uważa, że dzieci prezydentów zawsze czerpią tego rodzaju korzyści. Najbardziej jednak w skorumpowanie Bidenów wierzą republikanie. Demokraci, jak można przypuszczać, są mniej do tego przekonani.

Jak na razie republikanie nie mają żadnych konkretnych dowodów łączących prezydenta z działalnością biznesową syna, ale śledztwo w ramach impeachmentu da republikanom w Kongresie dostęp do danych bankowych i innych dokumentów finansowych Bidena i jego krewnych, które mogą potwierdzić lub nie obecne podejrzenia.

Będzie impeachment Joe Bidena?

Nie wiadomo, czy wszczęte wobec Joe Bidena śledztwo w Izbie Reprezentantów skończy się na impeachmencie prezydenta. Tym bardziej że rozpoczęcie tej procedury było decyzją przewodniczącego Izby Kevina McCarthy’ego, który nie miał wystarczającej liczby głosów za tym, aby podjąć takie kroki.

W ostatnich latach coraz częściej słychać opinie, że impeachment, który do tej pory został zastosowany tylko do trzech poprzedników Bidena, traci na sile rażenia, bo stał się kolejnym narzędziem w międzypartyjnej walce politycznej. – To część naszej nowej wojny domowej między republikanami a demokratami – mówi w „Washington Post” historyk prezydencki Douglas Brinkley. – Impeachment jest wykorzystywany do celów politycznych. Nie potrzeba dowodów, aby wszcząć procedurę impeachmentu. Potrzeba tylko chęci politycznej, żeby to zrobić. To kolejna oznaka toksyczności naszej polityki – dodaje.

Czytaj więcej

Mercosur: demokratyczna alternatywa wobec Chin i Rosji

Mniej podlegające dyskusji jest to, że Hunter Biden wzbogacił się znacznie na zagranicznych układach biznesowych, które są przedmiotem wieloletniego śledztwa. Kilka miesięcy temu zgodził się przyznać do dwóch niewielkich wykroczeń podatkowych w zamian za uniknięcie kary więzienia za nielegalne posiadanie broni.

Jednak nominowany przez Donalda Trumpa sędzia odmówił zatwierdzenia tej umowy. Teraz przed Hunterem Bidenem perspektywa rozprawy, która toczyć się może w kluczowym momencie kampanii prezydenckiej jego ojca. Przy czym jest możliwe, że postawione mu zostaną dodatkowe zarzuty dotyczące niezapłaconych podatków.

To był trudny tydzień dla prezydenta Bidena. Najpierw przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nakazał trzem komisjom kongresowym rozpoczęcie śledztwa mającego na celu ustalenie, czy – sprawując urząd – Biden czerpał korzyści finansowe z biznesowych układów swojego syna. McCarthy oskarżył rodzinę Bidenów o korupcję i stwierdził, że administracja Bidena dała jego synowi „ulgowe traktowanie”. Dwa dni później Hunter Biden usłyszał zarzuty w sprawie nielegalnego posiadania broni i fałszywych zeznań na podaniu o broń.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Niespodziewana wizyta Zełenskiego w Polsce. Odznaczył polskich wolontariuszy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Polityka
Olaf Scholz za ostrzejszymi kontrolami na granicy z Polską
Polityka
Rosyjscy urzędnicy nie chcą jeździć rosyjskimi samochodami. Putin rozkazuje
Polityka
Niemcy. Szefowa MSW chce przywrócenia kontroli na granicach z Polską i Czechami
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Polityka
Ukraiński politolog: Duda obraża Ukrainę
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej