Kołodziejczak na listach KO. Rzecznik PO: Rozmowa z Tuskiem była krótka

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak, który niedawno mówił, że Donald Tusk zrobił z Polski "kraj koczowniczy", wystartuje w wyborach z list KO. Rzecznik PO Jan Grabiec ujawnił w Polsat News, że rozmowy w tej sprawie trwały "bardzo krótko".

Publikacja: 16.08.2023 23:04

Jan Grabiec

Jan Grabiec

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk ogłosił, że w jesiennych wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska wystartuje wspólnie z Agrounią.

W Polsat News rzecznik PO poseł Jan Grabiec był pytany, czy jest zadowolony, że Michał Kołodziejczak wystartuje z list KO.

Czytaj więcej

Listy wyborcze. Donald Tusk odkrywa karty i gra skrzydłami

Polityk odparł, że jego uśmiech to odzwierciedlenie tego, że jego formacja się poszerza oraz wynik tego, że Koalicja Obywatelska ma "już za sobą etap tworzenia list, tego przygotowania do kampanii wyborczej". - Dzisiaj już wiemy kto jest kandydatem, gdzie kandyduje, czy do Sejmu, czy do Senatu - dodał.

Grabiec: Tusk i Kołodziejczak rozmawiali krótko

- Nie ma tych płaczących, może jest trochę zawiedzionych, powiem szczerze i uczciwie, ale z wszystkimi rozmawialiśmy o różnych opcjach - zadeklarował.

Czy podczas rozmów poprzedzających ogłoszenie współpracy wyborczej z Agrounią politycy Platformy Obywatelskiej prosili Michała Kołodziejczaka, aby odciął się od swych wcześniejszych poglądów? - Nie, w ogóle nie było takich rozmów - odparł Jan Grabiec. - Na tym szczeblu rozmawia się stosunkowo prosto - zaznaczył.

Dopytywany o szczegóły rozmowy Donalda Tuska i Michała Kołodziejczaka rzecznik Platformy zastrzegł, że nie chce zdradzać "wszystkich kuluarów". - Ale to była jedna rozmowa i bardzo krótka - powiedział.

Czytaj więcej

Referendum. Sasin: Coś niedobrego się chyba dzieje z umysłem Tuska

Na pytanie, czy wystarczyła jedna rozmowa, by Kołodziejczak znalazł się na listach KO, Grabiec potwierdził, że tak. Jak długo trwała ta rozmowa? - Bardzo krótko - odrzekł.

- Nie chcę mówić o szczegółach, ale panowie znają się ze swojej działalności publicznej, więc myślę, że tutaj wystarczyło spojrzenie głęboko w oczy. Mamy poczucie, że od dłuższego czasu jedziemy w tę samą stronę - mówił.

Co Michał Kołodziejczak mówił o Donaldzie Tusku i Platformie?

Rzecznikowi partii Donalda Tuska przypomniano niedawną wypowiedź Michała Kołodziejczaka. - Nie wejdę do rządu ani z PiS-em, ani z Platformą. Ja mówię jasno: czas tych ludzi minął - mówił pod koniec czerwca w Radiu Zet lider Agrounii.

- Jeżeli ktoś nie pamięta, jak żyło się za Platformy Obywatelskiej i że Donald Tusk cofnął Polaków o kilka wieków do tyłu, bo zrobił z nas kraj koczowniczy, że ludzie musieli wyjeżdżać z Polski do Wielkiej Brytanii, do Irlandii, no to brawo, to niech chce powrotu tego samego - oświadczył wówczas.

Czytaj więcej

Polityk PSL o Kołodziejczaku na listach KO: Świetna informacja

- Dzisiaj mentalnie i Platforma, i PiS są w 2015 r. (...) Platforma z PiS-em mogą podać sobie rękę i dalej realizować te swoje programy, bo nie mają dzisiaj pomysłu na strategiczne rozwiązanie kolejnych problemów, które w Polsce narastają. Ja nie widzę, żeby dzisiaj Donald Tusk mówił o tym jak rozwiązać problem służby zdrowia - podkreślił kilka tygodni temu Michał Kołodziejczak.

Rzecznik PO: Michał Kołodziejczak wali prosto z mostu

Jan Grabiec został w Polsat News zapytany, czy nie bolą go te słowa Kołodziejczaka o Tusku i Platformie Obywatelskiej. - Nie. Oczywiście, mam zupełnie inną ocenę tamtych ośmiu lat, zwłaszcza że exodus Polaków do Wielkiej Brytanii zaczął się po wejściu do Unii Europejskiej, sporo wcześniej, właściwie to rządy premiera Jarosława Kaczyńskiego zasłynęły z największego exodusu - powiedział rzecznik PO. Polska wstąpiła do UE w 2004 r., Jarosław Kaczyński był premierem w latach 2006-2007.

Czytaj więcej

AgroUnia wspólnie z KO w wyborach do Sejmu

- Na pewno dzielą nas pewne różnice - mówił o PO i Agrounii Grabiec. Przekonywał, że "liczą się wartości". - Myślę, że pan Kołodziejczak oceniając, na czym polega problem Polski (...) dokonał prostego rachunku. Uznał, że bez względu na to, że w niektórych sprawach się różnimy, to dzisiaj lepszą Polskę gwarantuje opozycja demokratyczna niż kontynuacja władzy PiS - mówił poseł partii Donalda Tuska.

Grabiec mówił w Polsat News, że Michał Kołodziejczak wnosi na listy KO "bezkompromisowość, szczerość, prostotę, uczciwość". Według rzecznika PO, lider Agrounii "wali prosto z mostu i to dzisiaj jest kluczowe".

W środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk ogłosił, że w jesiennych wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska wystartuje wspólnie z Agrounią.

W Polsat News rzecznik PO poseł Jan Grabiec był pytany, czy jest zadowolony, że Michał Kołodziejczak wystartuje z list KO.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Krzysztof Kwiatkowski: Donald Tusk beneficjentem dobrych informacji
Polityka
Andrzej Duda o push backu niemieckiej policji: Działania nielegalne, skandaliczne
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Żołnierze na granicy strzelali w stronę innych żołnierzy? "Mniej mówilem, niż więcej"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży