Michał Gramatyka: Projekt Polski 2050 i PSL nabierze rozpędu

Koalicja Polski 2050 i PSL została stworzona dla ludzi, którzy mają dość szalonej polaryzacji PiS–PO – mówi Michał Gramatyka, poseł Polski 2050.

Publikacja: 03.08.2023 03:00

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka

Foto: PAP/Leszek Szymański

Komitet Trzecia Droga jako projekt polityczny jeszcze istnieje?

Pogłoski o naszych problemach są mocno przesadzone. Jesteśmy i mamy się dobrze. Nasi liderzy cały czas rozmawiają, spotkali się np. we wtorek. Koniec tygodnia przyniesie nowe i dobre wiadomości.

Są jakieś rozbieżności między PSL i Polską 2050?

Bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie umów i szacunek do tego, co się podpisało. Byliśmy pierwszym sojuszem politycznym, który podpisał umowę koalicyjną w światłach jupiterów. Nasza umowa jest w dalszym ciągu dostępna na naszej stronie. Można w niej przeczytać, że ewentualne poszerzanie środowiska tej koalicji wymaga zgody obu liderów. Rzeczywiście mieliśmy pewne różnice poglądów, o których mówił Szymon Hołownia na konferencji prasowej, ale sądzę, że sprawa – jak się mawia na Śląsku – idzie już ku dobremu.

Czytaj więcej

Jaka przyszłość czeka Trzecią Drogę? Decydujące najbliższe dni

To zamieszanie będzie miało wpływ na wynik jesienią?

Ostatni sondaż – Pollster – daje nam 11 proc. poparcia, to bardzo solidny wynik. Podobnie pokazywał sondaż IBRiS publikowany w „Rzeczpospolitej” na początku tygodnia. To wszystko daje nam pewność, że nasz projekt swobodnie dożegluje do wyborów, a na końcu jeszcze się rozpędzi.

Czy ostatnie wydarzenia nie są jednak poważną rafą, używając nadal żeglarskiej terminologii?

Różnice poglądów oczywiście istnieją. Nie jest tak, że nagle staliśmy się jednym ciałem i organizacją, w której wszyscy myślimy tak samo. To nie jest PiS, żebyśmy nie mieli prawa do własnych poglądów. Ten projekt jest tworzony po to, żeby wygrać z PiS – dla ludzi, którzy nie odnajdują się w tej szalonej polaryzacji PiS–PO. Ci wyborcy muszą mieć na kogo zagłosować.

Transfery polityków, które ogłosiło PSL, np. z Porozumienia, nie sprawią, że przyciągniecie nowych wyborców?

Znam posłanki i posłów Porozumienia. Współpracujemy w Sejmie i rozmawiamy ze sobą. To są mądrzy i dobrzy ludzie, którzy angażują się w politykę. Ale jeżeli rozszerzamy koalicję, to musi to być wspólna decyzja obu liderów. Nie może to być decyzja przyniesiona na tacy przez jedno środowisko. Tylko w tym aspekcie były między nami nieporozumienia.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Rozpad Trzeciej Drogi oddali opozycję od władzy

Czy wasza umowa koalicyjna przetrwa następną radę naczelną PSL, która odbędzie się w sobotę?

Rzadko bawię się w jasnowidzenie, ale jestem dobrej myśli. Patrzę na ten projekt jak wyborca, a nie tylko jak polityk. To jest dobry projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy mają dość polaryzacji i odwiecznej walki.

A AgroUnia to problem dla Polski 2050?

Nie znam środowiska AgroUnii. Wiem oczywiście, kim jest Michał Kołodziejczak, bo trudno nie wiedzieć. Widzę, że mają 1–2 proc. poparcia w sondażach. Trudno podchodzić do tego matematycznie, gdy nie przekraczają granicy błędu statystycznego. Jednak przede wszystkim nie wiem, co to są za ludzie. Członkowie Polski 2050 to sprawdzeni aktywiści i lokalni liderzy. Dają nam gwarancję bezpieczeństwa i przyzwoitości. Nie chcemy mieć w Sejmie polityków pokroju Mejzy i Kukiza. Nie można doprowadzić do tego, żeby ludzie wchodzący do Sejmu z list demokratycznych zasilili po wyborach PiS.

—współpraca Karol Ikonowicz

Komitet Trzecia Droga jako projekt polityczny jeszcze istnieje?

Pogłoski o naszych problemach są mocno przesadzone. Jesteśmy i mamy się dobrze. Nasi liderzy cały czas rozmawiają, spotkali się np. we wtorek. Koniec tygodnia przyniesie nowe i dobre wiadomości.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?