Konfederacja chce wyprzedzić inne partie z listami do Sejmu. Jakub Banaś wystartuje z Warszawy

Sławomir Mentzen jedynką w Warszawie. A na drugim miejscu na listach Konfederacji w Warszawie znajdzie się Jakub Banaś, syn prezesa NIK.

Aktualizacja: 20.07.2023 06:30 Publikacja: 20.07.2023 03:00

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen

Foto: PAP/Piotr Nowak

We wszystkich partiach politycznych trwają przygotowania do rejestracji list i do jesiennego etapu kampanii wyborczej. Ale do ujawniania nazwisk kandydatów przez PiS, PO, Lewicę czy Trzecią Drogę jeszcze co najmniej kilka tygodni.

Jakub Banaś na listach Konfederacji. Chce stworzyć ustawę Wilczka 2.0

Nieco inną strategię obrała Konfederacja, która już teraz prezentuje po trzy nazwiska w kolejnych okręgach wyborczych. To sposób na utrzymanie uwagi przy formacji, która w ostatnich badaniach poparcia zajmuje zwykle trzecie miejsce z mocnym dwucyfrowym wynikiem.

Czytaj więcej

Michał Kolanko: Banaś do Sejmu. Konfederacja chce utrzymać impet

I tak w środę w Warszawie, przed siedzibą NIK, Sławomir Mentzen zaprezentował pierwsze trzy nazwiska w stolicy. Jedynką będzie on sam, co znaczy, że będzie rywalizował o głosy m.in. z Jarosławem Kaczyńskim czy Donaldem Tuskiem, którzy zapewne jak zwykle będą startować ze stolicy. Ta deklaracja nie była tak wielkim zaskoczeniem.

Za to najwięcej komentarzy wywołała inna zapowiedziana kandydatura. Dwójką na liście w okręgu warszawskim ma być Jakub Banaś, syn prezesa NIK Mariana Banasia.

– Prawnik, przedsiębiorca, manager, a także ofiara prokuratur i służb w walce politycznej. Jakub Banaś tym różni się od Mariana Banasia, że jeszcze bardziej chce rozliczyć PiS i jeszcze bardziej go nie lubi. A niestety jest za co rozliczać. Chcę by to wybrzmiało: Nie idziemy do tych wyborów po to, by z PiS się układać, tylko po to, by PiS rozliczać – tak Mentzen przedstawiał Banasia.

Czytaj więcej

Anna Maria Siarkowska przeszła z PiS do partii Ziobry. Teraz do Sejmu ma startować z list Konfederacji

Jakub Banaś, wymieniając swoje priorytety polityczne, mówił m.in. o stworzeniu ustawy Wilczka 2.0 wzmacniającej wolność gospodarczą i sytuację przedsiębiorców, rozliczanie rządów PiS oraz wzmocnienie NIK i przyznanie jej na wzór IPN uprawnień prokuratorskich. Trzecim nazwiskiem na liście Konfederacji do Sejmu ujawnionym w środę został Aleksander Kowaliński, jeden z liderów środowisk narodowych w Warszawie.

Wybory parlamentarne: Konfederacja przestawia listy wyborcze

Wcześniej Konfederacja ujawniła, że np. w okręgu obejmującym tzw. obwarzanek warszawski kandydować będzie Karina Bosak, żona jednego z liderów Konfederacji Krzysztofa Bosaka. Jedynką w tym okręgu ma być Janusz Korwin-Mikke, a trójką – Jacek Wilk.

Czytaj więcej

Syn prezesa NIK Jakub Banaś kandydatem Konfederacji. Mentzen: Chcemy rozliczyć PiS

W mediach społecznościowych politycy Konfederacji podkreślali, że kandydatura Banasia ma najlepiej pokazać, że nie ma mowy w przyszłości o tym, by doszło do koalicji PiS i Konfederacji. I ma być to argument, który będzie – jak wynika z naszych informacji – jeszcze wielokrotnie się powtarzał w czasie jesiennej fazy kampanii wyborczej, już po formalnej rejestracji list. Na różnych polach politycy KO i innych partii opozycyjnych już od wielu miesięcy ostrzegają przed możliwą koalicją PiS i Konfederacji. Start Banasia ma być kontrargumentem w tym wątku kampanii wyborczej.

Konfederacja swój program wyborczy zaprezentowała w trakcie konwencji pod koniec czerwca. Teraz stawia na komunikaty personalne dotyczące miejsc na listach w całej Polsce. W środę portale i.pl oraz Interia informowały też, że do startu z list Konfederacji szykuje się posłanka Anna Maria Siarkowska, obecnie w klubie PiS.

Wszystkie partie polityczne szykują się na jesienną kampanię wyborczą i przedstawiają już swoje pomysły. W środę Donald Tusk zapowiedział na 1 października marsz miliona serc, ma to być kontynuacja marszu z początku czerwca, ale na dwa tygodnie przed możliwym terminem wyborów do Sejmu, czyli 15 października. Tusk nawiązał w swoim oświadczeniu do sprawy Joanny z Krakowa, która po zażyciu tabletki wczesnoporonnej trafiła do szpitala, gdzie brutalnie potraktowała ją policja.

We wszystkich partiach politycznych trwają przygotowania do rejestracji list i do jesiennego etapu kampanii wyborczej. Ale do ujawniania nazwisk kandydatów przez PiS, PO, Lewicę czy Trzecią Drogę jeszcze co najmniej kilka tygodni.

Jakub Banaś na listach Konfederacji. Chce stworzyć ustawę Wilczka 2.0

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jarosław Kaczyński chce wzmocnić mur na granicy z Białorusią. I budować nowy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Polityka
Morawiecki do Zełenskiego: Nigdy więcej proszę nie obrażać Polaków
Polityka
Agnieszka Holland komentuje atak Jarosława Kaczyńskiego: Żaden odpowiedzialny polityk tak się nie zachowuje
Polityka
Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. "Zielonej granicy" Holland. "Ojkofobia, kondominium, armia Putina"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Polityka
Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej