Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla byłego ambasadora Ukrainy w Polsce

Andrij Deszczyca – dyplomata, politolog, były ambasador Ukrainy w Polsce, odebrał we Wrocławiu Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Publikacja: 05.06.2023 12:53

Wręczenie Nagrody Jana Nowaka Jeziorańskiego Andrijowi Deszczyca

Wręczenie Nagrody Jana Nowaka Jeziorańskiego

Wręczenie Nagrody Jana Nowaka Jeziorańskiego Andrijowi Deszczyca

Foto: Urząd Miasta Wrocław

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467

Nagroda wręczona została 4 czerwca, w rocznicę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu z 1989 r.

– Jeszcze kilka godzin temu, w to święto Wolności, wspólnie maszerowaliśmy ulicami Warszawy. Maszerowaliśmy, upominając się o to, co jest fundamentem i celem demokracji: o traktowanie państwa jako dobra wspólnego. A teraz jesteśmy we Wrocławiu, by uhonorować wielkiego przyjaciela naszego miasta i Polski. Osobę, która wykraczała daleko poza zwykłe zadania nakładane na niego w ramach dyplomatycznych obowiązków. Osobę aktywnie zaangażowanej w budowanie relacji polsko-ukraińskiej. Demokracja, państwo prawa, wsłuchiwanie się w głos obywateli, ale także brak lęku przed byciem członkiem wspólnoty międzynarodowych – te wartości przyświecają także laureatowi tegorocznej nagrody, ambasadorowi Andriejowi Deszczycy – mówił podczas gali Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– To wielki honor odbierać we Wrocławiu tę nagrodę. To wyróżnienie traktuję jako dowód przyjaźni między Polską a Ukrainą, ale również zobowiązanie do dalszej pracy, by cały czas wzmacniać nasze relacje – powiedział Andrij Deszczyca. – Zawsze z chęcią wracam do Wrocławia. Mam tu wielu przyjaciół – dodał.

Czytaj więcej

Deszczyca: Byliśmy przygotowani do wojny. Nie wiadomo było, jaka będzie jej skala

Andrij Deszczyca budował i rozwijał polsko-ukraińskie relacje. W 2014 r. został ambasadorem Ukrainy, aktywnie włączając się we wspólne polsko-ukraińskie inicjatywy. W październiku 2020 r. – wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem – podpisał umowę o utworzeniu Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu. Jego kadencja w roli ambasadora została przedłużona w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ostatecznie Ambasadorem Ukrainy w Polsce pozostawał do czerwca 2022 r.

W tym roku nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego została przyznana po raz dwudziesty. – Andrij Deszczyca odegrał wyjątkową rolę w relacjach polsko-ukraińskich, sprawując urząd ambasadora przez blisko osiem lat w kluczowym okresie od rewolucji godności do pełnoskalowej agresji Rosji. Uczynił niezwykle dużo dla zbliżenia naszych narodów. Z dzisiejszej perspektywy jeszcze wyraźniej widzimy, że pojednanie i współpraca Polski i Ukrainy są kluczowe nie tylko dla nas, ale także dla regionu i całej Europy – zaznaczał dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i członek kapituły Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Laurynas Vaiciunas, prezes Kolegium Europy Wschodniej dodał: - Współpraca z Andrijem Deszczycą była niezwykle owocna dla naszego kolegium. Jego otwartość i wiedza na temat Ukrainy oraz regionu Europy Wschodniej są nieocenione. Jego wkład w rozwój współpracy naukowej, kulturalnej i społecznej między Polską a Ukrainą jest niezaprzeczalny.

Do 12 czerwca, na wrocławskim Rynku, można oglądać wystawę poświęconą dotychczasowym laureatom Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Prezentuje ona sylwetki 19 wybitnych osób i instytucji, które otrzymały to wyróżnienie.

Laureatami Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego byli między innymi: Tadeusz Mazowiecki, George H. W. Bush, Zbigniew Brzeziński

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego wręczana jest co roku, we Wrocławiu, dla uhonorowania osób i instytucji, mających znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ustanowiona została w 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

W skład kapituły Nagrody wchodzą: Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia, dr Łukasz Kamiński - dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Rafał Dutkiewicz - były prezydent Wrocławia, Laurynas Vaiciunas - prezes Kolegium Europy Wschodniej, prof. Robert Olkiewicz - rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Jerzy Zdrada - historyk i Jan Malicki - historyk.

Laureatami Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego byli między innymi: Tadeusz Mazowiecki – pierwszy premier III RP (1989–1991), George H. W. Bush – 41. prezydent Stanów Zjednoczonych (1989–1993), Zbigniew Brzeziński – w latach 1977–1981 doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Swietłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa – walczące o demokratyczne standardy na Białorusi, a także Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia.

Społeczeństwo
Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla stowarzyszenia Memoriał, sumienia Rosji
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne