Ahwaze napisał na Twitterze, że z jego źródeł wynika, że władze Iranu są "bardzo zaniepokojone" pogarszający się stanem zdrowia ajatollaha.

W związku z tym władza przysługująca najwyższemu przywódcy duchowemu Iranu miała zostać przekazana jego synowi, Mojtabie Hosseiniemu Chamenei, który obecnie nadzoruje wiele ważnych departamentów wywiadowczych, a także departamentów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Doniesieniom tym zaprzeczył Mehdi Fazaeli, bliski współpracownik ajatollaha. "Z łaski Boga i dzięki modłom wiernych on (ajatollah Chamenei) jest w dobrym zdrowiu" - napisał Fazaeli na Twitterze, a jego wpis zacytowała agencja Fars.

W 2009 roku "The Guardian" nazwał syna ajatollaha "strażnikiem najwyższego przywódcy". Wiele źródeł europejskich wskazywało Mojtabę Hosseiniego Chamenei jako sukcesora ajatollaha.

Ahwaze podkreśla, że nie jest jasne czy w ostatnim czasie doszło do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia ajatollaha. Spekuluje się, że Chamenei może cierpieć na raka prostaty.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia ajatollah miał odwołać spotkanie z prezydentem kraju, Hassanem Rouhanim.

Chamenei pełni rolę najwyższego przywódcy duchowego Iranu od 1989 roku, gdy zastąpił na tym stanowisku twórcę Islamskiej Republiki Iranu, ajatollaha Ruollaha Chomeiniego.

W 2014 roku Chamenei przeszedł operację prostaty. W 2015 roku po raz pierwszy pojawiły się spekulacje, że cierpi na raka prostaty.

Zgodnie z konstytucją Iranu następcę najwyższego przywódcy duchowego Iranu wybiera Zgromadzenie Ekspertów, które składa się obecnie z 88 ajatollahów.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej