Od kiedy i dla kogo darmowe szczepienia przeciw HPV? Premier o szczegółach kampanii

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili szczegóły kampanii dotyczącej szczepień przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, który może powodować raka szyjki macicy. Od 27 maja będzie można zapisywać na szczepienia dzieci z roczników 2010 i 2011.

Publikacja: 26.05.2023 11:59

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej ws. bezpłatny

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej ws. bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Foto: PAP/Paweł Supernak

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to wirus z rodziny papillomawirusów. Część z ponad 120 typów wirusa HPV może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych. Wirus HPV może też być przyczyną nowotworów złośliwych i powodować raka szyjki macicy. W Polsce co roku wykrywa się ponad trzy tysiące nowotworów związanych z zakażeniem HPV, to głównie nowotwory szyjki macicy.

Chorobom związanym z wirusem brodawczaka ludzkiego można zapobiegać poprzez szczepienia. Władze zapowiadały, że w Polsce powszechny darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat ruszy 1 czerwca 2023 r.

Czytaj więcej

Zakażeniu HPV można zapobiegać

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że blisko 800 przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej bierze udział w e-szkoleniu dotyczącym przebiegu szczepień przeciw HPV dla 12 i 13-latków. "Z uwagi na duże zainteresowanie będzie kolejny termin" - deklarował.

W piątek o szczegółach kampanii dotyczącej szczepień przeciw HPV mówili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef rządu mówił, że nowotworom została wydana walka i wprowadzane są "bardzo konkretne" rozwiązania. - Bardzo się cieszę, że wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy, to co obiecaliśmy - darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV - powiedział Morawiecki.

Morawiecki zachęca do szczepień przeciw HPV

- Ta szczepionka ma za zadanie wyeliminować (choroby wywoływane przez HPV - red.) przynajmniej w takim stopniu jak to się stało już w kilkunastu najbardziej rozwiniętych krajach Zachodu, bogatszych od nas, które wprowadziły to wcześniej. My wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną - mówił szef rządu.

Mamy szczepienia dwuwalentne, dziewięciowalentne - tutaj rodzice będą mogli dokonać wyboru.

Adam Niedzielski

- Chcemy, żeby wszystkie dziewczynki i chłopcy - oczywiście na zasadzie dobrowolności - bezpłatnie mogły skorzystać z tej szczepionki - dodał Morawiecki. Zaznaczył, że szczepionka przeciw HPV była dostępna wcześniej, a "decyzją rządu jest to, aby była ona dostępna bezpłatnie".

Mateusz Morawiecki mówił, że co roku ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy. - Niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę - dodał. Premier wyraził nadzieję, że teraz sytuacja ta się zmieni. Szef rządu zachęcał do szczepień. - To wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą już musiały walczyć z tym strasznym rakiem, rakiem szyjki macicy - powiedział.

Szczepienie na HPV. Niedzielski: Dołączamy do najlepszych

- To jest naprawdę wspaniały dzień z punktu widzenia prewencji nowotworowej. Dzisiaj dołączamy do najlepszych. do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie szczepienia, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do startu programu. Szef resortu zdrowia przywołał przykład Australii jako państwa, w którym po wprowadzeniu programu szczepień na HPV doprowadzono do "sytuacji, w której praktycznie nowotwór szyjki macicy nie występuje".

Szczepienie przeciw HPV

Zapisu na szczepienie przeciw HPV będzie można dokonać pod numerem telefonu 989 bądź przez Internetowe Konto Pacjenta.

Dla kogo szczepienie przeciw HPV? Kiedy zapisy?

Minister Niedzielski zaznaczył, że zagrożenie związane z wirusem HPV dotyczy nie tylko dziewczynek, ale także i chłopców. -Dlatego to nasze szczepienie będzie skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011, czyli 12- i 13-letnich chłopców i dziewczynek i to dla nich będzie zaoferowane szczepienie - ogłosił Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował, że na szczepienie przeciw HPV będzie można zapisać się od soboty 27 maja. Od tego samego dnia "pod numerem telefonu 989 bądź przez Internetowe Konto Pacjenta będzie można dokonać zapisu" - podał Niedzielski.

Gdzie można zaszczepić się przeciw HPV? Mapa punktów szczepień

- Uruchamiamy również specjalny serwis, stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w skali całego kraju jest ponad 1300. Zaktualizowana mapa będzie w serwisie rządowym gov.pl/HPV - mówił minister zdrowia.

Zapisy na szczepienie przeciw wirusowi HPV zostaną uruchomione 27 maja o godz. 7:00 - przekazał Niedzielski. Podkreślił, że w ramach akcji będzie dostęp do wszystkich szczepień, które są dostępne na rynku. - Mamy szczepienia dwuwalentne, dziewięciowalentne - tutaj rodzice będą mogli dokonać wyboru - zaznaczył.

W sobotę ruszyć ma też kampania, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat szczepień przeciw HPV.

Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael