USA na ścieżce do niewypłacalności. Rozmowy trwają, porozumienia nie ma

W środę doszło do "produktywnych rozmów" między negocjatorami administracji prezydenta Joe Bidena a liderem Izby Reprezentantów, politykiem Partii Republikańskiej Kevinem McCarthym ws. podniesienia limitu długu publicznego USA. Choć porozumienia w tej sprawie nie ma, obie strony wyrażają nadzieję, że uda się je osiągnąć.

Publikacja: 25.05.2023 05:02

Kevin McCarthy

Kevin McCarthy

Foto: AFP

Biały Dom i Partia Republikańska muszą porozumieć się ws. podniesienia dopuszczalnego limitu długu publicznego, który obecnie wynosi 31,4 bln dolarów, przed 1 czerwca, ponieważ wówczas - jak ostrzega Departament Skarbu USA - Stany Zjednoczone mogą stać się częściowo niewypłacalne i nie będą w stanie spłacać swoich wszystkich zobowiązań.

Zdaniem ekonomistów mogłoby to doprowadzić nawet do recesji w USA i do wstrząsu na rynkach finansowych na całym świecie.

Czytaj więcej

Ameryka szykuje globalny kataklizm

Porozumienie ws. limitu długu USA: Ostrożny optymizm obu stron

W środę w Białym Domu doszło do czterogodzinnych negocjacji w sprawie podniesienia limitu długu, po których McCarthy ogłosił, że w negocjacjach zaszły postępy, a rozmowy mają być kontynuowane. Zdaniem spikera Izby Reprezentantów obie strony osiągną porozumienie, chociaż - jak zastrzegł - kilka kwestii pozostaje nierozwiązanych.

- Poczyniliśmy pewne postępy w czasie prac. To bardzo pozytywne - powiedział dziennikarzom McCarthy. - Chcę być pewny, że osiągniemy odpowiednie porozumienie. Widzę, że do tego zmierzamy - dodał.

Biały Dom proponuje podniesienie niektórych podatków, podczas gdy Partia Republikańska naciska na cięcia wydatków

Również rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre stwierdziła, że rozmowy są owocne.

- Jeśli będą nadal przebiegać w dobrej wierze, możemy osiągnąć porozumienie - oświadczyła w czasie trwania negocjacji.

Jednocześnie Biały Dom i parlamentarzyści Partii Demokratycznej oskarżają republikanów, że ci czynią amerykańską gospodarkę zakładnikiem realizowanej przez siebie agendy, która - w innym przypadku - nie miałaby szans na realizację. Demokraci podkreślają, że republikanie muszą pójść na większe ustępstwa, ponieważ porozumienie między Białym Domem a McCarhym będzie musiało jeszcze zostać zaaprobowane przez Kongres - a w Senacie większość ma Partia Demokratyczna.

Czytaj więcej

Kolejny krok w stronę niewypłacalności USA. Nie ma porozumienia Biden-McCarthy

Spór w całej sprawie dotyczy sposobu w jaki należy poprawić sytuację finansów publicznych USA. Biały Dom proponuje podniesienie niektórych podatków, podczas gdy Partia Republikańska naciska na cięcia wydatków państwa i ograniczenie wzrostu wydatków w najbliższych latach.

USA grozi niewypłacalność, Fitch obniża perspektywę ratingu Stanów Zjednoczonych

Agencje ratingowe odnotowały, że wciąż nie ma porozumienia ws. podniesienia limitu długu USA. Agencja Fitch obniżyła perspektywę ratingu USA do negatywnej (USA mają najwyższy możliwy rating - AAA) ponieważ - jej zdaniem - "wzrosło ryzyko", że limit długu nie zostanie podniesiony przed osiągnięciem przez USA niewypłacalności. 

Perspektywę ratingu USA może też obniżyć agencja Moody's.

Niższy rating podnosi koszty zaciągania długu.

Jakiekolwiek porozumienie ws. podniesienia limitu długu będzie przedmiotem głosowania w Kongresie. W Izbie Reprezentantów przewagę ma Partia Republikańska (222 do 213), w Senacie - Partia Demokratyczna (51 do 49).

Jeśli przełom w negocjacjach między Białym Domem a McCarthym nie nastąpi szybko, istnieje obawa, że kryzys związany z niewypłacalnością USA zostanie spowodowany niemożnością zatwierdzenia porozumienia na czas przez Kongres.

Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
Polityka
Nawalny poprosił służbę więzienną o kangura. Wniosków było więcej
Polityka
Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier
Polityka
Rzecznik Kremla: Polska była częścią Rosji albo jej wrogiem
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego