Sondaż: Prawie połowa Polaków chce dymisji Mariusza Błaszczaka

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że wojsko nie przekazało mu informacji na temat rakiety, która w połowie grudnia naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Ponad 40 proc. Polaków uważa, że minister powinien zostać odwołany ze stanowiska.

Publikacja: 15.05.2023 12:17

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Foto: PAP/Leszek Szymański

Pod koniec kwietnia MON podało, że w pobliżu miejscowości Zamość pod Bydgoszczą znaleziono "szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego". Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki (PiS) zasugerował, że obiekt ten może być rosyjską rakietą wystrzeloną w czasie ataku na Ukrainę w grudniu 2022 roku. Rosjanie mieli stracić kontrolę nad jednym z pocisków, pozbawionym głowicy bojowej, który był następnie monitorowany w polskiej przestrzeni powietrznej. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o pocisk Ch-55.

Czytaj więcej

Były szef sztabu: Nie chce mi się wierzyć, że MON nie wiedział o rosyjskiej rakiecie

Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, odpowiedzialnością za całą sytuację obarczył dowódcę operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego, który miał nie poinformować go o zdarzeniu i nie podjąć odpowiednich działań mających na celu odnalezienie rosyjskiej rakiety. Jednak już w piątek BBN wydał oświadczenie, z którego wynika, że prezydent Andrzej Duda nie posiada informacji uzasadniających zmiany w dowództwie Wojska Polskiego.

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla WP zapytano, czy Mariusz Błaszczak powinien odejść z rządu w związku z zamieszaniem wokół wyjaśnienia sprawy.

Czytaj więcej

Hołownia: Co musi wlecieć w przestrzeń powietrzną Polski, by Błaszczak odszedł?

44,4 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tak, z czego 34,4 proc. uważa, że "zdecydowanie tak", a 10 proc. "raczej tak".

Innego zdania w sprawie przyszłości ministra jest 37,5 proc. "Raczej nie" na pytanie o dymisję szefa MON odpowiedziało 19,4 proc., a "zdecydowanie nie" 18,1 proc. Również 18,1 proc. osób nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-14 maja na próbie 1000 osób.

Polityka
Rzecznik rządu o braku relacji z marszu 4 czerwca w TVP: Nie ma obowiązku
Polityka
Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla byłego ambasadora Ukrainy w Polsce
Polityka
Dlaczego w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa dochodzi do dymisji? To obciąża rząd
Polityka
Budka: Potrzebny silny lider, który nie da się zastraszyć. Takiego ma PO
Polityka
Kidawa-Błońska: Polacy mają dość PiS. Dało się to słyszeć podczas marszu
Polityka
Prezydencki minister: Marszami nastawienia społecznego się nie zmieni