"Odbudowa Ukrainy będzie naszym priorytetem". Prezydent Duda o prezydencji Polski w UE

Odbudowa Ukrainy oraz przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej - takie priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE zapowiedział prezydent Andrzej Duda, który wystąpił w 19. rocznicę wejścia Polski do Unii.

Publikacja: 01.05.2023 18:28

Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w związku z rocznicą wejścia Polski do Unii Eur

Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w związku z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej

Foto: PAP/Paweł Supernak

zew

W związku z 19. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wygłosili oświadczenie dla mediów w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, by, jak powiedział prezydent, podzielić się "odczuciem co do obecności Polski w UE" oraz powiedzieć o planach realizacji zadań polskich władz jeżeli chodzi o członkostwo w Unii.

Prezydent zaznaczył, że za półtora roku - w pierwszym półroczu 2025 r. - rozpocznie się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. - To będzie bardzo ważny moment - ocenił. - Przygotowujemy się do tej prezydencji już dzisiaj. Chcemy, żeby Polska w tej prezydencji działała jak najlepiej - mówił Duda dodając, że istotne jest, by w okresie polskiej prezydencji postawione zostały kwestie ważne dla Polski.

Czytaj więcej

Prezydent Włoch otrzymał Order Orła Białego. Duda odznaczył też jego córkę

Polska prezydencja w UE. Jakie będą priorytety?

Andrzej Duda oświadczył, że będą cztery priorytety prezydencji Polski w UE. - Po pierwsze (...) potrzebne jest zacieśnienie więzi euroatlantyckich - powiedział prezydent. - Jednym absolutnie z najważniejszych priorytetów naszych w czasie prezydencji dla Unii Europejskiej, dla Europy, będzie hasło zacieśnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, zacieśnienia więzi euroatlantyckich - zadeklarował. - Więcej Stanów Zjednoczonych w Europie, więcej Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych - dodał zaznaczając, że chodzi o współpracę gospodarczą oraz w zakresie bezpieczeństwa.

Duda: przyjęcie Ukrainy do UE jest wymogiem historycznym

- Druga sprawa, dla mnie niezwykle ważna, drugi priorytet, to członkostwo Ukrainy i Mołdawii w Unii Europejskiej - oświadczył Andrzej Duda. - Ale nie tylko, dlatego że jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi, dlatego patrzę także na państwa Bałkanów Zachodnich - podkreślił. - To są kraje, to są narody, społeczeństwa, które od kilkunastu lat czekają na to, by stać się częścią tej europejskiej wspólnoty - dodał.

- Uważam, że nie kto inny, tylko my, Polska, powinniśmy twardo i bardzo mocno mówić: trzeba wreszcie przyjąć ich do Unii Europejskiej, trzeba przyjąć państwa Bałkanów Zachodnich. Dzisiaj wymogiem historycznym (...) jest przyjęcie Ukrainy do UE i Mołdawii - podkreślił prezydent.

- Będziemy czynili wszystko, aby Ukraina jak najszybciej stała się częścią - w pełnym tego słowa znaczeniu - Unii Europejskiej, razem z Mołdawią, mam nadzieję także razem z państwami Bałkanów Zachodnich - mówił.

Odbudowa Ukrainy priorytetem Polski w UE

Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że kolejna niezwykle istotna kwestia to sprawa odbudowy Ukrainy. - Chcielibyśmy, aby Unia Europejska i abyśmy my w Unii Europejskiej tę odbudowę Ukrainy realizowali. Do tego są potrzebne fundusze, do tego jest potrzebne nie tylko współdziałanie nasze, ze wszystkimi naszymi partnerami w Unii Europejskiej, ale do tego potrzebne jest też dobre nastawienie i dobre funkcjonowanie w tym kierunku instytucji europejskich - dodał.

- To będzie nasz trzeci, kolejny priorytet w Unii Europejskiej, nasze trzecie najważniejsze hasło, a więc odbudowa Ukrainy - oświadczył prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

Foto: PAP/Paweł Supernak

- Zawsze mówię, kiedy spotykam się z przybyszami z Ukrainy w naszym kraju czy kiedy jestem na Ukrainie: zobaczycie, pomożemy wam, wesprzemy was, jesteśmy razem, odbudujemy wasze państwo, odbudujemy Ukrainę piękniejszą niż ona była zanim napadli was Rosjanie - mówił.

- Kto ma wesprzeć Ukrainę w tym procesie, jeżeli nie Unia Europejska, jej wielki, bliski sąsiad? - pytał Duda. Ocenił, że UE powinna "wyciągnąć rękę" do Ukrainy "bardziej niż wszyscy inni". - Dlatego odbudowa Ukrainy i nasza partycypacja w tej odbudowie Ukrainy będzie naszym kolejnym priorytetem - zadeklarował.

Transformacja energetyczna. Duda: "Tak" dla atomu

Prezydent Duda powiedział, że czwartym priorytetem Polski podczas prezydencji w Radzie UE będzie transformacja energetyczna. Ocenił, że potrzebna jest "sprawiedliwa, ale i mądra transformacja". - Trzeba starać się ją zrobić jak najszybciej, ale trzeba się starać zrobić tak, aby jak najmniejsze koszty z tego tytułu poniosły nasze społeczeństwa, by jak najmniejszy koszt poniosła rodzina, by nie zostały utracone miejsca pracy - mówił.

- "Tak" dla energetyki atomowej, bo jest ona niezbędna, zwłaszcza dużym krajom, takim, jak Polska (...), ale także i absolutne "tak" dla niezależności energetycznej Europy, dla bezpieczeństwa energetycznego Europy - tego, czego tak bardzo brakło w ostatnich latach, m.in. przez co doszło do agresji rosyjskiej na Ukrainę - powiedział Andrzej Duda.

Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest rotacyjnie kolejno przez wszystkie państwa członkowskie, każdy taki okres trwa pół roku. Obecnie prezydencję sprawuje Szwecja.

Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Awantura o zdjęcie na profilu Marcina Warchoła. Ostro odpowiedział wójt gminy Nadarzyn