"Donald Trump mnie zgwałcił". Trwa proces cywilny przeciwko byłemu prezydentowi

Przed sądem federalnym w Nowym Jorku trwa proces cywilny z powództwa dziennikarki Elizabeth Jean Carroll, przeciwko Donaldowi Trumpowi w sprawie o gwałt, do którego miało dojść niemal 30 lat temu.

Publikacja: 27.04.2023 05:50

Elizabeth Jean Carroll

Elizabeth Jean Carroll

Foto: AFP

Carroll oskarża Trumpa o to, że zgwałcił ją, a potem publicznie kłamał twierdząc, że nic takiego nie miało miejsca.

- Jestem tu, ponieważ Donald Trump mnie zgwałcił, a kiedy o tym napisałam, skłamał i powiedział, że do tego nie doszło - mówiła przed sądem 79-letnia Carroll. - Kłamał i zszargał moją reputację, jestem tu, by spróbować odzyskać swoje życie - dodała.

Gwałt w sklepowej przebieralni

Carroll, była felietonistka magazynu "Elle", domaga się odszkodowania od Trumpa, który obecnie ubiega się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 2024 rok.

Kobieta oskarża byłego prezydenta o gwałt, do którego miało dojść w 1995 roku lub na początku 1996 roku. Do gwałtu miało dojść w przebieralni sklepu Bergdorf Goodman.

Czytaj więcej

Biden, Trump i antyaborcyjna kontrrewolucja

Carroll zarzuca Trumpowi zniesławienie w związku z wypowiedziami byłego prezydenta zarzucającymi jej kłamstwo. Trump przekonywał, że nie zgwałcił Carroll, mówił też, że dziennikarka "nie jest w jego typie", a całą historię wymyśliła, by sprzedać swoją książkę.

Trump nie uczestniczy w procesie przed sądem w Nowym Jorku, który rozpoczął się we wtorek.

W serwisie społecznościowym Truth Social były prezydent USA przekonywał, że prawnik Carroll jest "działaczem politycznym", a cała sprawa jest "oszustwem" i "polowaniem na czarownice".

Sędzia Lewis Kaplan ostrzegł, że Trump naraża się na konsekwencje prawne, jeśli nadal będzie wypowiadał się publicznie na temat toczącego się procesu.

Przed sądem Carroll zeznała, że poznała Trumpa na kilka lat przed domniemanym gwałtem. W dniu gwałtu miał spotkać ją w sklepie Bergdorf Goodman, gdzie Trump miał kupować bieliznę dla kobiety. Przyszły prezydent miał poprosić Carroll, by przymierzyła bieliznę, na co ona odpowiedziała żartem, że to on powinien ją przymierzyć.

Ostatecznie Trump namówił ją, by weszła z nim do przebieralni, po czym zamknął drzwi, rzucił ją na ścianę i ściągnął jej rajstopy. - Palce Trumpa znalazły się w mojej waginie, to było bardzo bolesne - relacjonowała przed sądem Carroll, która twierdziła także, że Trump spenetrował ją także penisem.

Donald Trump kpi z oskarżeń o gwałt

- Siedząc tu dziś nadal to czuję - dodała twierdząc, że po gwałcie nie była już w stanie wchodzić w związki z mężczyznami.

Na pytanie prawnika czy powiedziała Trumpowi "nie", Carroll odparła: "Mogłam to powiedzieć", ale dodała, że nie jest pewna.

Kobieta stwierdziła też, że winiła siebie za całą sytuację i bała się, że Trump będzie się na niej mścił, jeśli złoży doniesienie w sprawie gwałtu.

Carroll opowiedziała o sprawie po raz pierwszy w 2019 roku - jak twierdzi zachęcił ją do tego ruch #MeToo. Zapewniła też, że sprawa nie ma kontekstu politycznego.

Kobieta przekonuje, że oskarżenia Trumpa o kłamstwo doprowadziły do zwolnienia jej przez "Elle" i utraty 8 milionów czytelniczek.

Trump, w serwisie Truth Social, kpił z oskarżeń Carroll. Zastanawiał się jak ktokolwiek może wierzyć, że zgwałcił Carroll. "Nie krzyczała? Nie było świadków? Nikt tego nie widział?" - napisał.

Carroll oskarża Trumpa o to, że zgwałcił ją, a potem publicznie kłamał twierdząc, że nic takiego nie miało miejsca.

- Jestem tu, ponieważ Donald Trump mnie zgwałcił, a kiedy o tym napisałam, skłamał i powiedział, że do tego nie doszło - mówiła przed sądem 79-letnia Carroll. - Kłamał i zszargał moją reputację, jestem tu, by spróbować odzyskać swoje życie - dodała.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Rosjanie obawiają się zniszczenia Mostu Krymskiego? Kolej będzie omijać Krym
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Polityka
Trump może pójść z torbami. Sędzia uznał przez dziesiątki lat oszukiwał kontrahentów
Polityka
Walka z COVID-19 w Polsce. Raport NIK zarzuca władzy "daleko idącą niegospodarność"
Polityka
Fiński rząd obniży pensje ministrom? Robił to już dwa razy
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Kaukaz
Górski Karabach przestanie istnieć. Jest decyzja
Polityka
Pierwszy okręt podwodny "made in Taiwan". Odstraszy Chiny?