Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 335

"Dziękuje moim kolegom i partnerom z rządu, parlamentu i biura prezydenta. Dziękuje każdemu z szefów administracji obwodowych i merom miast. Decyzję podjąłem na początku roku, ale, niestety, z powodu politycznych i biurokratycznych okoliczności, do złożenia wniosku doszło w tym tygodniu" - pisze Łukeria.

To kolejna w ciągu ostatnich kilkunastu godzin dymisja przedstawiciela ukraińskiej administracji.

Czytaj więcej

Ukraina: Dymisja wiceministra obrony. Odpowiadał za zaopatrzenie armii

W poniedziałek do dymisji podał się Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, którego dymisję prezydent przyjął we wtorek.

We wtorek prokuratura generalna poinformowała o dymisji zastępcy prokuratora generalnego, Ołeksija Symonenko.

Tego samego dnia ze stanowiska odszedł wiceminister obrony, Wiaczesław Szapowałow.

Szapowałow był w resorcie obrony odpowiedzialny za zaopatrywanie jednostek wojskowych w żywność i sprzęt.

Wiceminister oświadczył, że podaje się do dymisji w związku z "medialnymi oskarżeniami" o korupcję, które - w zgodnej opinii jego i resortu obrony - są bezpodstawne.

Media zarzucały resortowi obrony, że ten płacił za dużo dostawcom żywności dla armii. Firma zaopatrująca armię w żywność twierdziła z kolei, że "popełniła błąd techniczny" i zapewniła, że nie otrzymała żadnych nienależnych jej pieniędzy.

O tym, że prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, rozpoczął polowanie na skorumpowanych polityków i urzędników, piszemy w "Rzeczpospolitej".

W sobotę funkcjonariusze Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) zatrzymali Wasyla Łozyńskiego, wiceministra rozwoju wspólnot, terytoriów i infrastruktury.