Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Po długich walkach Rosjanom udało się obejść Bachmut od zachodu.
"Dziękuje moim kolegom i partnerom z rządu, parlamentu i biura prezydenta. Dziękuje każdemu z szefów administracji obwodowych i merom miast. Decyzję podjąłem na początku roku, ale, niestety, z powodu politycznych i biurokratycznych okoliczności, do złożenia wniosku doszło w tym tygodniu" - pisze Łukeria.
To kolejna w ciągu ostatnich kilkunastu godzin dymisja przedstawiciela ukraińskiej administracji.
Czytaj więcej
Wiaczesław Szapowałow, wiceminister obrony Ukrainy, podał się do dymisji. Jak stwierdził ma to związek z "medialnymi oskarżeniami" o korupcję. Stanowisko stracił też zastępca prokuratora generalnego Ukrainy.
W poniedziałek do dymisji podał się Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, którego dymisję prezydent przyjął we wtorek.
We wtorek prokuratura generalna poinformowała o dymisji zastępcy prokuratora generalnego, Ołeksija Symonenko.
Tego samego dnia ze stanowiska odszedł wiceminister obrony, Wiaczesław Szapowałow.
Szapowałow był w resorcie obrony odpowiedzialny za zaopatrywanie jednostek wojskowych w żywność i sprzęt.
Wiceminister oświadczył, że podaje się do dymisji w związku z "medialnymi oskarżeniami" o korupcję, które - w zgodnej opinii jego i resortu obrony - są bezpodstawne.
Media zarzucały resortowi obrony, że ten płacił za dużo dostawcom żywności dla armii. Firma zaopatrująca armię w żywność twierdziła z kolei, że "popełniła błąd techniczny" i zapewniła, że nie otrzymała żadnych nienależnych jej pieniędzy.
O tym, że prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, rozpoczął polowanie na skorumpowanych polityków i urzędników, piszemy w "Rzeczpospolitej".
W sobotę funkcjonariusze Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) zatrzymali Wasyla Łozyńskiego, wiceministra rozwoju wspólnot, terytoriów i infrastruktury.