Granatnik, Michniewicz i Okiem Młodych – polityczny alfabet 2022 roku

Od Alkoholu do Zjednoczonej Prawicy – czyli polityczny alfabet 2022 roku z przymrużeniem oka.

Publikacja: 31.12.2022 05:21

Taki był 2022 rok w polskiej polityce

Taki był 2022 rok w polskiej polityce

Foto: TikTok, Fotorzepa, Jakub Czermiński, Grzegorz Wajda, PAP

Alkohol – Źródło problemów Polski z demografią, na co bardzo przenikliwie zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński. Na szczęście problem dotyczy tylko młodych kobiet – z pewnością wielu polityków, nie tylko PiS, odetchnęło z ulgą w związku z tym zastrzeżeniem.

Czytaj więcej

Kaczyński o demografii w Polsce: Jeżeli młode kobiety piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie

Czarnek Przemysław – Najlepszą metaforą jego rządów w ministerstwie edukacji jest ustawa określana jego nazwiskiem, która – dwa razy zawetowana – za chwilę ma trafić do Sejmu po raz trzeci. Podobno robienie ciągle tego samego i oczekiwanie innych rezultatów to definicja szaleństwa. A minister wcale nie rozwiewa wątpliwości w tym zakresie, gdy zapowiada zwolnienia nauczycieli, których dziś w szkołach dramatycznie brakuje.

Czytaj więcej

Będzie "lex Czarnek 3.0". Minister edukacji: W ustawie nie zmienię nic

Duda Andrzej – Ciekawy przypadek – jest pierwszą osobą w państwie, a jednocześnie w swojej partii nie mieści się nie tylko na podium, ale chyba nawet w pierwszej piątce. W efekcie prezydent USA Joe Biden konsultuje z nim kwestie związane z wsparciem dla walczącej Ukrainy, a minister Szymon Szynkowski vel Sęk nie konsultuje z nim zmian w polskim sądownictwie, które zamiast tego uzgadnia z UE. Ot, Polska specyfika.

Czytaj więcej

PiS w potrzasku. „Z jednej strony Duda, z drugiej opozycja”

Glapiński Adam – największe odkrycie na scenie polskiego stand-upu w ostatnich miesiącach. Co miesiąc do rozpuku zaśmiewają się wszyscy – oprócz posiadaczy kredytów i oszczędności w złotówkach. Jego strumień świadomości jest bystry jak górski potok – zaczyna od stóp procentowych, a kończy na refleksji, że najważniejsza jest w życiu miłość, a jak ktoś nie ma w pobliżu kogoś atrakcyjnego do kochania, to niech sobie kupi kota. Choć w sumie ten ostatni żart był dość odważny.

Czytaj więcej

Glapiński: Bylibyśmy bogaci, gdyby nie skradziono nam sztućców

Granatnik – W 2022 roku dowiedzieliśmy się o granatnikach przeciwpancernych dwóch rzeczy: po pierwsze skutecznie niszczą rosyjskie czołgi, po drugie – należy trzymać je z dala od komendantów głównych polskiej policji. Pierwsze cieszy, drugie nieco mniej.

Czytaj więcej

Zawiodły służby, procedury, czy ludzie? Kto odpowiada, za eksplozję w KGP

HiT – Przedmiot, w ramach którego uczniowie mają się dowiedzieć z jedynie słusznego podręcznika Wojciecha Roszkowskiego, że za wszelkie zło tego świata odpowiedzialne są feministki i Beatlesi, a wybory parlamentarne w 1991 roku wygrał Jarosław Kaczyński. Wprowadzenie tego przedmiotu i podręcznika do szkół również nie rozwiewa wątpliwości dotyczących ministra edukacji związanych z forsowaniem lex Czarnek (patrz: Czarnek Przemysław).

Czytaj więcej

Roszkowski, Czarnek i podręcznik, który manipuluje przeszłością

Kaczmarczyk Norbert – Największa w 2022 roku ofiara prześladowań opozycji i mediów, przez które musiał odejść z rządu. A przecież niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie dostał od brata w prezencie ślubnym ciągnika za 1,5 mln zł uroczyście przekazanego przez dealera ciągników. Ale opozycję dobrobyt na polskiej wsi i szczęście młodej pary kłują w oczy. Wstyd!

Czytaj więcej

Huczne wesele wiceministra i ciągnik za 1,5 miliona. Brat polityka zabrał głos

Kaczyński Jarosław – Największą zagadką 2022 roku jest to co Jarosław Kaczyński zobaczył w Wiedniu 33 lata temu co sprawiło, że stwierdził iż jest w „zupełnie innej strefie kulturowej”. No i trzeba się chyba cieszyć, że to był jednak Wiedeń, a nie Amsterdam, bo niechybnie bylibyśmy już poza Unią.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Wszelkie fobie i urazy prezesa

KPO – środki z tego źródła są trochę jak kot Schroedingera – zarazem są potrzebne, jak i nie są potrzebne. Najpierw premier Mateusz Morawiecki nazwał je nowym planem Marshalla, by potem stwierdzić na antenie TVP, że „to nie jest coś, co zasadniczo zmienia sytuację finansową Polski”, bo przecież mamy Polski Ład (patrz: Polski Ład), a na koniec uznać, że bez tych środków zagrożone będzie bezpieczeństwo Polski, bo musimy kupować broń. Zmiana zdania o 360 stopni w ciągu kilku miesięcy robi wrażenie.

Czytaj więcej

KPO: Premier Morawiecki apeluje do opozycji o wspólne głosowanie. "Nie ma czasu, aby dłużej przeciągać linę"

Korwin-Mikke Janusz – Tak długo przekonywał na Twitterze, że to Ukraina, a nie Rosja, jest prawdziwym zagrożeniem dla Polski, że aż stracił fotel prezesa w partii, której nazwa celowo nawiązywała do jego nazwiska (KORWiN). Partia zresztą wkrótce potem zmieniła nazwę – teraz to Nowa Nadzieja. Twórcy tej ostatniej zapewniają, że wszelkie jej związki z Gwiezdnymi Wojnami są przypadkowe. Cóż, może to nie są Gwiezdne Wojny, ale z pewnością niezły odlot.

Czytaj więcej

KORWiN zmienia się w Nową Nadzieję. Mentzen: To nie nawiązanie do "Gwiezdnych Wojen"

Kowalski Janusz – chodzący dowód na to, że Polska jest krajem wielkich możliwości. Jego kwalifikacje do bycia wiceministrem rolnictwa polegają na poprawnej odmianie przez wszystkie przypadki słów Niemcy i Tusk. Co ciekawe wcześniej te same kwalifikacje predestynowały go do bycia wiceministrem aktywów państwowych. Rekompensują one wszystkie jego braki – w tym to, że nie popiera rządu, w którym zasiada.

Czytaj więcej

Janusz Kowalski wrócił do rządu, sytuacja w koalicji wciąż napięta

Kurski Jacek – po sprawdzeniu się na odcinku telewizyjnym, sprawdzi się w bankowości. I nie wiadomo tylko czy rzucenie Kurskiego na odcinek Banku Światowego ma ochronić świat przed kryzysem finansowym, czy może chodzi raczej o to, by było komu związać ten kryzys z Donaldem Tuskiem i Koalicją Obywatelską.

Czytaj więcej

Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym. Polecił go tam Adam Glapiński

Lider opozycji – W 2016 roku Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przekonywał, że lider opozycji powinien mieć taki status jak wicepremier. I trzeba uczciwie przyznać, że z tej deklaracji się wywiązał, choć ostatecznie poprzestał na powierzeniu mu teki ministra sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Spotkanie Morawiecki - Ziobro. Solidarna Polska chciała urządzić medialny spektakl

Michniewicz Czesław – Wszyscy Polacy znają się na piłce i polityce co czyni Michniewicza niemal symbolem polskości. Prowadzenie reprezentacji połączył bowiem z negocjacjami z premierem ws. prywatnego funduszu odbudowy. Tym razem się nie udało, ale nic straconego. Michniewicz ma bowiem predyspozycje, by sprawdzić się w polskiej polityce. Wszak po prowadzonej przez niego reprezentacji na mundialu nikt się niczego wielkiego nie spodziewał, a i tak skończyło się rozczarowaniem i niesmakiem. Brzmi znajomo, prawda?

Czytaj więcej

Michniewicz spotkał się z Morawieckim bez wiedzy PZPN

Minister Finansów – Pytanie o nazwisko obecnego szefa resortu finansów spokojnie mogłoby być pytanie za milion złotych w „Milionerach” – bo prawdopodobnie poprawnej odpowiedzi udzielałby jedynie pani minister Magdalena Rzeczkowska i członkowie jej najbliższej rodziny. Dalsi krewni i reszta Polaków na tym pytaniu by poległa – a gdyby poprosili o pomoc publiczności to pewnie okazałoby się, że większość wskazałaby Jacka Rostowskiego.

Czytaj więcej

Kim jest Magdalena Rzeczkowska, nowa minister finansów

Morawiecki Mateusz – Pierwszy w historii Polski premier, którego zaplecze polityczne składa się z jednego posła. Na szczęście dla Morawieckiego jest to szef wszystkich szefów.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Stracone pięć lat premiera

Polska 2050 – Biorąc pod uwagę obecne notowania tej formacji trzeba powiedzieć, że Szymon Hołownia wykazał się politycznym wizjonerstwem wyznaczając w nazwie ugrupowania dość odległą perspektywę, w której ma ona odgrywać kluczową rolę w Polsce.

Czytaj więcej

Sondaż IBRiS: Niewielkie wzrosty PiS i Koalicji Obywatelskiej. Wyraźny spadek poparcia dla Hołowni

Polski Ład – Nazwa tej wielkiej reformy podatkowej PiS świadczy o tym, że w obozie władzy prezes Glapiński ma wielu konkurentów w rywalizacji o tytuł największego śmieszka – jest bowiem najmniej adekwatną nazwą od czasu, gdy rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej nazwano Indianami. Ogólnie rzecz biorąc miało być dobrze, a wyszło gorzej niż zwykle – i prawdopodobnie nawet twórcy tego rozwiązania nie wiedzą, jak należy rozliczyć się za 2022 rok.

Czytaj więcej

Więcej bubli niż pereł. Najlepsze i najgorsze przepisy w 2022 r.

Solidarna Polska – Partia, która jest dowodem na to, że w Polsce szanuje się prawa mniejszości. Jej oparcie oscyluje w granicach 1 proc., a mimo to partia Zbigniewa Ziobry ma decydujący głos w sprawach kluczowych dla niemal 38 mln Polaków.

Czytaj więcej

Kłótnia ministrów na Twitterze o KPO. „Pokazałeś, że nie wiesz o czym piszesz”

Von der Leyen – Kontynuuje misję gnębienia narodu polskiego przez Niemców zapoczątkowaną przez margrabiego Hodona. Na dodatek jest najwyraźniej złą siostrą bliźniaczką tej Ursuli von der Leyen, która została wybrana na szefową KE z poparciem PiS, co partia ta przedstawiła jako swój sukces na arenie międzynarodowej. Chyba, że od początku mówiliśmy o sukcesie w rodzaju 1:27, bądź 0:2 z Argentyną.

Czytaj więcej

Janusz Kowalski: Polska dzisiaj traci na członkostwie w Unii Europejskiej

TikTok – Platforma, na której PiS postanowił zawalczyć o głosy postmillenialsów oferując im kanał Okiem Młodych. Mówiąc młodzieżowym językiem: miało być essa, jest cringe i odklejka. Co – swoją drogą – może być skrojoną pod młodego czytelnika definicją polskiej polityki w nowej edycji podręcznika do HiT (patrz: HiT).

@okiemmlodych ♬ dźwięk oryginalny - Okiem Młodych

Trzaskowski Rafał – Nadal jest młodym i dobrze się zapowiadającym politykiem. W końcu niedługo skończy dopiero 51 lat.

Czytaj więcej

Spada poparcie dla polityków. Liderem Trzaskowski, wyprzedza Dudę

Tusk Donald – Miał zjednoczyć opozycję. Na razie największym sukcesem jaki osiągnął w tym zakresie, jest doprowadzenie do rozłamu w Nowej Lewicy i powstanie w Sejmie koła PPS. Jeśli dalej będzie równie skuteczny to być może uda mu się sprawić, by Kosiniak wystartował w wyborach bez Kamysza.

Czytaj więcej

Michał Kolanko: Po 6 stycznia czas zacznie grać na niekorzyść opozycji. Wszyscy mogą stracić

Węgiel – Jak mówił prezydent Andrzej Duda mamy zapasów węgla na 200 lat, więc nic dziwnego, że wobec wojny na Ukrainie nie baliśmy się wyjść przed szereg i zatrzymać jadący do Polski węgiel z Rosji. Szkoda tylko że prezydent Duda nie był precyzyjniejszy i nie powiedział, że ten węgiel na 200 lat mamy – ale w Kolumbii i Australii. Na szczęście już w maju ma być go w Polsce pod dostatkiem – będzie jak znalazł na grilla.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Polska kupi węgiel za granicą, głównie w Kolumbii

Zjednoczona Prawica – Żart równie zabawny jak Polski Ład (patrz: Polski Ład).

Czytaj więcej

Wojna polsko-polska zaszła za daleko

Polityczny alfabet 2021 roku można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Narkobiznes w TVN, Mejza i krowa czyli klacz - polityczny alfabet 2021 roku

Alkohol – Źródło problemów Polski z demografią, na co bardzo przenikliwie zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński. Na szczęście problem dotyczy tylko młodych kobiet – z pewnością wielu polityków, nie tylko PiS, odetchnęło z ulgą w związku z tym zastrzeżeniem.

Czarnek Przemysław – Najlepszą metaforą jego rządów w ministerstwie edukacji jest ustawa określana jego nazwiskiem, która – dwa razy zawetowana – za chwilę ma trafić do Sejmu po raz trzeci. Podobno robienie ciągle tego samego i oczekiwanie innych rezultatów to definicja szaleństwa. A minister wcale nie rozwiewa wątpliwości w tym zakresie, gdy zapowiada zwolnienia nauczycieli, których dziś w szkołach dramatycznie brakuje.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Sejm zdecydował. Adwokat zasiądzie w komisji ds. pedofilii
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
Komisja ds. wyborów kopertowych. Sasin: Liczę, że będę miał możliwość to wyjaśnić
Polityka
Tymczasowy rząd PiS. "Morawiecki chce powtórzyć legendę Olszewskiego"
Polityka
Monika Horna-Cieślak jako RPD chce walczyć z krzywdą dzieci i słuchać rad młodych
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Polityka
Jachira o zakazie handlu w niedzielę: Księża chcą, by wierni przyszli do ich zakładu
Polityka
Protest przewoźników. Krzysztof Bosak: Dość nieróbstwa, rząd Morawieckiego - do roboty