Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.07.2025 00:47 Publikacja: 03.10.2022 22:00
Historia powstania polsko-węgierskiego instytutu sięga roku 2016 r., gdy Jarosław Kaczyński i Viktor Orbán spotkali się w styczniu w Niedzicy, a potem w grudniu w Krakowie (na zdjęciu)
Foto: pap/stanisław rozpędzik
Aż 194,6 tys. zł dodatków bezprawnie wypłacono w latach 2020–2021 pracownikom Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka – wynika z kontroli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To tylko jedno z wielu ustaleń krytycznych dla instytucji powołanej decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbána.
Jej historia sięga stycznia 2016 roku, gdy Kaczyński i Orbán spotkali się prywatnie w Niedzicy. Zjedli żurek i pstrąga, omawiając m.in. sprawy brexitu, przy okazji uzgadniając stworzenie instytucji działającej na rzecz przyjaźni obu krajów. Początkowo miała być jedna i ponadnarodowa, ostatecznie powołano dwie: fundację na Węgrzech i instytut w Polsce. Patronem obu został Wacław Felczak, kurier karpacki z II wojny światowej, który później natchnął Orbána do założenia partii Fidesz.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jaki kurs obierze Polska 2050 i jej lider Szymon Hołownia? Po ostatnich perturbacjach wydaje się, że partia ta s...
Rekonstrukcja rządu niekoniecznie jest oczekiwana przez Polaków. Nie przyniesie nowego otwarcia, o ile nie pójdą...
- Jest półmetek kadencji i w jego ramach każda rozsądna władza powinna ocenić swoje funkcjonowanie - powiedział...
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym tygodniu, najwięcej głosów zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Najwięk...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
To Platforma zjadłaby Hołownię, a nie odwrotnie – prof. Bartłomiej Biskup komentuje możliwe rozstanie Polski 205...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas