Sprawa aborcji. Hołownia za referendum, Trzaskowski przeciw

Dużo punktów wspólnych, zwłaszcza jeśli chodzi o myślenie o polityce w kontekście przyszłości, a nie dawnych sporów, jak i wyraźna różnica jeśli chodzi o podejście do aborcji - to w skrócie debata Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego z młodymi ludźmi w trakcie Campusu Polska Przyszłości, który wystartował w Olsztynie.

Publikacja: 27.08.2022 19:24

Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski podczas debaty w trakcie Campusu Polska Przyszłości

Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski podczas debaty w trakcie Campusu Polska Przyszłości

Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko

- Skłaniam się do wariantu dwóch list wyborczych - mówił Hołownia w trakcie spotkania. Zapowiedział też start wrześniowej kampanii Polski 2050 w formie “mobilnej konwencji wyborczej” jego partii. Trzaskowski o listach wyborczych opozycji mówił krótko: Powinno być ich najmniej.

Debata rozpoczęła się od deklaracji dotyczącej wspólnego podejścia co do przyszłości i podejścia do rozmowy między ludźmi. - To nas łączy. W Polsce 2050 chcemy iść do przodu. Nie ma czasu na spory o przeszłość, o tym co było 30 lat temu. A po drugie - to chęć rozmowy - mówili Hołownia. Dodał też, że następny rząd - tworzony przez obecną opozycję - nie może być “grupą rekonstrukcyjną tego, co było przed 2015 roku”. Trzaskowski podkreślił za to, że jedyny podział, który się teraz liczy, to podział na przeszłość i przyszłość,

Czytaj więcej

Hołownia: Skończyć z meliorowaniem rzek w Polsce. Kanalizowanie Odry to absurd

Główne różnice między Trzaskowskim i Hołownia dotyczyły kwestii aborcji. Po jednym z pytań z sali Hołownia stwierdził, że w Polsce potrzebne jest referendum, a wcześniej - wypracowanie pytań przez ekspertów.Nie zgodził się z nim Trzaskowski - i to był największy rozdźwięk między politykami. - W polityce trzeba się czasami ze sobą nie zgadzać. Prawa kobiet nie mogą być przedmiotem referendum. To decyzja kobiety i kropka - powiedział Trzaskowski. Debata między politykami trwała dłuższą chwilę, większość młodych ludzi na sali była zdecydowanie przychylna podejściu prezydenta Warszawy. - Chciałbym, aby rozmowy ludzi którzy się nie zgadzają tak wyglądały - podsumowywał Hołownia.

Debata trwała blisko dwie godziny, młodzi uczestnicy Campus Polska pytali m.in. o wykluczenie komunikacyjne, edukację, neutralność klimatyczną i kampanię wyborczą w 2020 r. Hołownia bronił swojego podejścia jeśli chodzi o sposób poparcia Trzaskowskiego. - Gdybym zrobił to inaczej, to Trzaskowskiego poparłoby mniej moich wyborców. Mieliśmy badania, znaliśmy naszego wyborcę, bardziej antysystemowego, innego niż wyborca PO - mówił Hołownia.

W poniedziałek w podobnym formacie wystąpi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę - lider PO Donald Tusk.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego