- Południowe obwody Ukrainy były historycznie częścią Imperium Rosyjskiego i ich ponowne zjednoczenie z Rosją jest nieuniknione. Są one nierozerwalnie związane z Rosją, niezależnie od tego, jak bardzo ukraińscy nacjonaliści się temu sprzeciwiają - powiedział Szeremet agencji RIA Novosti.

Jego zdaniem, w regionach już wyzwolonych oraz w tych, które jeszcze nie "zrzuciły nazistowskiego ucisku - w obwodach odeskim i mikołajowskim - w końcu odbędą się referenda, w których ludzie wybiorą swoją nową przyszłość".

Czytaj więcej

Rosja chce włączyć ukraiński Chersoń do swojego terytorium

- Na razie przedwczesne jest organizowanie jakichkolwiek referendów na terytoriach już wyzwolonych. Musimy dokończyć operację specjalną. i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim wyzwolonym obwodom. Dopóki nad miastami będą latać ukraińskie rakiety, dopóty ludziom trudno będzie dokonać tak odpowiedzialnego wyboru. Musimy najpierw stworzyć wszelkie warunki, aby ludzie mogli podjąć wyważoną i demokratyczną decyzję - powiedział deputowany.

Wcześniej przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko powiedziała, że tylko mieszkańcy obwodu chersońskiego mogą decydować o swojej przyszłości, a Rosja zgadza się na taką decyzję.