- Dziś prezentujemy nasz szósty pakiet sankcji. Najpierw wymieniamy wysokich rangą oficerów wojskowych i inne osoby, które popełniły zbrodnie wojenne w Buczy i tych, którzy są odpowiedzialni za nieludzkie oblężenie miasta Mariupol - przekazała szefowa KE, przemawiając na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. - Będzie to ważny sygnał dla wszystkich kremlowskich sprawców: wiemy, kim jesteście. Zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności - podkreśliła.
- Po drugie, w końcu odłączymy z systemu SWIFT Sbierbank – zdecydowanie największy bank w Rosji - i dwa inne duże rosyjskie banki - zadeklarowała Ursula von der Leyen. Oceniła, że będzie to uderzenie w banki, które są "kluczowe dla systemu finansowego Rosji i możliwości (prezydenta Rosji Władimira) Putina do siania destrukcji".
Czytaj więcej
Sankcje nałożone na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę nie zostaną zniesione, dopóki Moskwa nie osiągnie porozumienia pokojowego z Kijowem - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaznaczając, że to Ukraina powinna decydować o warunkach pokoju.
- Po trzecie, zakazujemy korzystania z naszych fal trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym. Nie będą mogli rozpowszechniać swoich materiałów w Unii Europejskiej, w jakiejkolwiek formie - w sieciach kablowych, poprzez usługi satelitarne, w internecie czy za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne - mówiła szefowa KE dodając, że chodzi o telewizje, które "wzmacniają kłamstwa i propagandę Putina".
Ostatni punkt sankcji zapowiedziany przez przewodniczącą KE dotyczy ropy. Ursula von der Leyen powiedziała, że na szczycie w Wersalu liderzy państw UE zgodzili się na stopniowe uniezależnienie się Unii od paliw kopalnych z Rosji. - W ostatnim pakiecie sankcji zaczęliśmy od węgla, dziś zajmujemy się naszą zależnością od rosyjskiej Rosji. To nie będzie łatwe, ponieważ niektóre państwa członkowskie w dużym stopniu są uzależnione od ropy z Rosji, ale po prostu musimy to zrobić - zaznaczyła.