Minister sprawiedliwości Judit Varga spotka się w tym tygodniu z węgierskim organem ochrony konkurencji, aby przedyskutować możliwe kary za to, co określiła jako nieuczciwe praktyki handlowe. Możliwe jest również zwołanie posiedzenia krajowej komisji wolności cyfrowej.

Członkowie węgierskiego rządu zarzucają właścicielom gigantom mediów społecznościowych, w tym Facebookowi, ograniczanie konserwatywnych poglądów na swoich platformach.

Varga w opublikowanym na Facebooku wpisie napisała m.in. o "shadowbanach", czyli ograniczaniu widoczności zamieszczanych materiałów bez informowania o tym autorów.

Zdaniem minister, Facebook ograniczenia widoczność opinii chrześcijańskich, konserwatywnych, prawicowych. "Mam również osobiste doświadczenie w tym zakresie" - napisała.

Varga jest obserwowana na Facebooku przez 120 tysięcy osób. Ponad milion internautów śledzi profil premiera Viktora Orbana. Szef węgierskiego rządu często korzysta z portalu, by ogłaszać decyzje rządu dotyczące epidemii lub polityki gospodarczej.