Szybko o losie Trumpa

Znane są linie oskarżenia i obrony w Senacie w zaplanowanym na przyszły tydzień impeachmencie.

Aktualizacja: 03.02.2021 21:48 Publikacja: 03.02.2021 18:44

Szybko o losie Trumpa

Foto: AFP

Dziewięciu kongresmenów zwanych menadżerami impeachmentu przedstawiło argumentację oskarżenia. Ich zdaniem Donald Trump jest „niezaprzeczalnie odpowiedzialny" za atak na Kapitol, za co musi ponieść konsekwencje i nie może w przyszłości ubiegać się o żaden urząd.

Od początku mobilizował swoich zwolenników, a wystąpieniem 6 stycznia wręcz zachęcił ich do ataku na Kapitol, apelując, by „walczyli ile sił", a było to częścią jego kampanii skierowanej na utrzymanie przez niego władzy. Menadżerowie mają zamiar zaprezentować podczas rozprawy nagrania z oblężenia Kapitolu umieszczone w mediach społecznościowych.

– Jeżeli sprowokowanie insurekcyjnych zamieszek wobec obrad połączonych izb Kongresu po przegranych wyborach nie jest przestępstwem podlegającym impeachmnetowi, to trudno sobie wyobrazić, co mogłoby być. Aby chronić naszą demokrację i bezpieczeństwo narodowe oraz aby powstrzymać przyszłych prezydentów przed prowokowaniem przemocy w celu pozyskania władzy Senat powinien skazać prezydenta Trumpa i zdyskwalifikować go, jeśli chodzi o obejmowanie urzędów w przyszłości – mówią.

Prawnicy Donalda Trumpa zaprzeczyli oskarżeniu, że były prezydent podżegał do ataku na Kapitol. Argumentują, że Senat nie może poddać Trumpa impeachmentowi, bo nie jest on już prezydentem. – Senat nie ma jurysdykcji nad 45. prezydentem, bo nie sprawuje on już urzędu, z którego może zostać usunięty, co sprawia, że artykuł impeachmentu jest dyskusyjny i nieuzasadniony – napisali Bruce Castor i David Schoen, reprezentujący Trumpa podczas rozprawy w Senacie.

Ich zdaniem to, co były prezydent mówił do swoich zwolenników, chronione jest pierwszą poprawką do konstytucji, gwarantującą wolność słowa. – Pan Trump wierzył, że wygrał większością głosów, zatem miał konstytucyjne prawo do wyrażenia swojego przekonania co do wyników wyborów – argumentują.

Mimo że początkowo republikańscy senatorowie wyrazili oburzenie i krytykę wobec postępowania Trumpa, teraz większość wydaje się popierać uniewinnienie go. W przeciwieństwie do pierwszego impeachmentu, kiedy wszyscy senatorowie z wyjątkiem Mitta Romneya głosowali przeciwko oskarżeniu, teraz spodziewane jest jednak nieco wyraźniejsze, choć niewystarczające, dwupartyjne poparcie dla impeachmentu.

Obie partie dążą do szybkiej rozprawy. Republikanie chcą zamknąć rozdział z kontrowersyjnym prezydentem, a demokraci skupić się na nowej administracji i naprawie kraju po pandemii.

Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Joanna Senyszyn: Lewica to ja
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne