Zdaniem Ujazdowskiego Sejm uchwalając ustawy reformujące system sądownictwa "zmienił konstytucję przez ustawy zwykłe" (a więc akty prawne niższego rzędu - red.).

 

Europoseł nie spodziewa się, aby zmiany pomogły w usprawnieniu sądownictwa. - Efektem tych zmian będzie paraliż sądownictwa, droga awansu sędziowskiego będzie zależna od dyspozycyjności względem partii rządzącej, co nie da sędziom trwałego oparcia w wykonywaniu swoich funkcji - tłumaczył.

Ujazdowski dodał, że zmian nie można nawet nazwać reformą, ponieważ reforma "przynosi długotrwałe skutki i jest przeprowadzana na dobrych zasadach". - Tu nie ma dobrych zasad - zaznaczył.

Oceniając zmiany wprowadzane przez PiS w sądach polityk stwierdził, że da ona "władzy politycznej pełnię instrumentów w odniesieniu do sądownictwa". - Zastąpiono przewagę korporacji sądowniczej przewagą partii rządzącej. Jakość sądownictwa nie zmieni się na plus z punktu widzenia obywatela - ocenił.

Według Ujazdowskiego w Polsce w ostatnich miesiącach regularnie dochodzi do łamania konstytucji "przez Sejm, większość parlamentarną i wszystkie organy centralne".

- W Polsce odchodzimy od demokracji konstytucyjnej. Zmierzamy w kierunku monopolistycznego państwa nieefektywnego - zanikają instytucje niezależne. Ale takie państwo jest przejściowe - zmiany polegają na rewanżu na rzeczywistości. Wszystkie zmiany ulegną unicestwieniu parę chwil po przegranych przez partię rządzącą wyborach - dodał.

Ujazdowski ocenił też, że zmiany "raczej nie byłyby w duchu Lecha Kaczyńskiego", który "był bardzo mocno zakotwiczony w świecie prawniczym". - Myślę, że chciałby dokonać reformy w ramach cywilizowanych reguł - stwierdził.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Wypowiedź Kaczyńskiego, który zwracając się do opozycji mówił o "zdradzieckich mordach" i "kanaliach" Ujazdowski "pozostawił bez komentarza". Stwierdził jedynie, że "nie wolno odzierać przeciwników z godności".