Piotr Apel: Polacy powinni głosować przez internet

- Mam wrażenie, że relacje Kościół - państwo są wygodnym narzędziem, gdy nie ma się nic do powiedzenia. Nie widzę potrzeby, by w konstytucji zawierać informacje o tych relacjach - powiedział Piotr Apel z Kukiz'15.

Aktualizacja: 28.08.2017 10:34 Publikacja: 28.08.2017 10:03

Piotr Apel

Piotr Apel

Foto: rp.pl

Tematem rozmowy z posłem Kukiz'15 było zaproponowane przez prezydenta referendum. - Data referendum nie jest tak istotna, jak sama jego treść. Nie zgadzam się z tezą, że tych pytań powinno być jak najmniej. O kształcie powinni ostatecznie zdecydować obywatele. Myślę, że po to prowadzona jest przez prezydenta debata - powiedział Piotr Apel.

- Czasami mam wrażenie, że politycy odrywają się od tego, kto sprawuje w Polsce władzę. Sprawują ją obywatele. Powinniśmy się tego trzymać i tego pilnować - dodał gość programu.

Apel chwalił również rozwiązanie, które funkcjonuje we Włoszech. - Obywatele mają narzędzie do zawetowania ustawy przyjętej przez parlament. To jest wygodne i prodemokratyczne - skomentował.

Czy Kukiz'15 ma swoje oczekiwania wobec referendum i pytań, które mają się w nim pojawić? Jakie są oczekiwania od prezydenta? - W konstytucji powinien być zapis o systemie prezydenckim. Pytanie, czy obywatele chcą takiego rozwiązania. Druga kwestia to sama metoda wybierania parlamentu. Czy chcemy zmienić sposób wybierania? Powinno być też pytani dotyczące kompetencji samorządu. W konstytucji powinny być zapisy, które będą jasno rozgraniczać kompetencje samorządu. Kolejna kwestia to łączenie stanowisk - powiedział Apel.

Referendum powinno zawierać pytania dotyczące kwestii światopoglądowych? Andrzej Duda powinien zaproponować pytanie dotyczące relacji państwa z Kościołem? - Mam wrażenie, że relacje Kościół - państwo są wygodnym narzędziem, gdy nie ma się nic do powiedzenia. Nie widzę potrzeby, by w konstytucji zawierać informacje o tych relacjach. Samo odwołanie do wartości chrześcijańskich jest niekwestionowane. Wyrośliśmy w takiej, a nie innej kulturze. Nawet jeśli ktoś nie jest wierzący, to wartości chrześcijańskie są tożsame - skomentował gość programu.

Czy udział w referendum powinien być możliwy za pośrednictwem internetu? - Jak najbardziej. To jest przyszłość. Nie widzę powodu, by wyciągać na siłę ludzi z miejsc, w których mieszkają. Padają pytania o zabezpieczenia. Mamy taką technologię, która pozwoli na takie rozwiązanie - mówił Apel.

 

Polityka
Karol Nawrocki podał nazwę organizacji, której przekazał kawalerkę w Gdańsku
Polityka
Kto stoi za próbą ingerencji w kampanię wyborczą i spotami na Facebooku
Polityka
Jakie cechy przypisuje się kandydatom na prezydenta? Znamy wyniki sondażu
Polityka
Sławomir Mentzen nie przyjął policyjnej ochrony. „Wolałbym, żeby policja zajęła się znalezieniem osób, które mi grożą”
Polityka
Sondaż: Polacy wskazali zwycięzców debaty z 12 maja