Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Łukasz Szumowski będzie kierować Narodowym Instytutem Kardiologii. Z Instytutem związany jest od 20 lat, kieruje Centrum Zaburzeń Rytmu Serca.

Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie premier Beaty Szydło w latach 2016-2018 i ministrem zdrowia w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego w latach 2018-2020. Został posłem z listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

W maju 2020 zostały ujawnione informacje o otrzymanych przez rodzinę ministra grantach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opiewających na 150 mln zł. Dodatkowe kontrowersje budził fakt, że w komisjach przyznających niektóre z grantów zasiadał brat Łukasza Szumowskiego. W tym samym miesiącu posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłosili wniosek o wotum nieufności wobec Szumowskiego. Wniosek został odrzucony.

Czytaj więcej

Afera respiratorowa: Ministerstwo Zdrowia przyjmie bubel, który kupiło

W sierpniu 2020 roku Łukasz Szumowski złożył rezygnację z urzędu ministra zdrowia. Od tej pory pozostawał posłem niezawodowym i wrócił do wykonywania zawodu lekarza.