Prezydent Andrzej Duda remisuje z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w wyborach prezydenckich – wynika z nowego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". Głowa państwa może liczyć w badaniu przeprowadzonym 4 kwietnia na 33,5 proc. poparcia, Donald Tusk ma niemal identyczny wynik – 33 proc.

W sondażu na podium znalazł się też Robert Biedroń z wynikiem 11,4 proc. Na kolejnych miejscach są Paweł Kukiz (6,8 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (3 proc.), Janusz Korwin-Mikke (1,7 proc.) i Adrian Zandberg (1,3 proc.). 9,3 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo chciałoby głosować.

Najnowszy sondaż pokazuje, że sympatie wyborców zaczynają się zmieniać. W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej", które opublikowaliśmy na początku sierpnia ubiegłego roku – już po podwójnym wecie w sprawie ustaw sądowych – Duda mógł liczyć na 36,2 proc. poparcia, Donald Tusk na 20,5 proc., a Robert Biedroń – 16,3 proc. Jak widać, na przestrzeni tych miesięcy szef Rady Europejskiej zyskał ponad 12 pkt proc. Z kolei poparcie dla prezydenta spadło, ale w niewielkim stopniu.

Pałac Prezydencki podchodzi do najnowszego sondażu spokojnie. – Prezydent skupia się na codziennej pracy – mówi „Rzeczpospolitej" Krzysztof Łapiński, rzecznik Andrzej Dudy. – Zawsze do sondaży podchodzimy z dystansem i pokorą. Sondaże, gdy są złe, mobilizują do ciężkiej pracy, a gdy są dobre, to powinny mobilizować do jeszcze cięższej – podkreśla. Dodaje też, że sondaże prezydenckie obarczone są teraz dużą niepewnością, bo w przeciwieństwie do badań partyjnych nie wiadomo, kto dokładnie będzie startował.

Obecny sondaż przeprowadzono już po zaskakującym dla polityków PiS wecie prezydenta do tzw. ustawy degradacyjnej. Ta decyzja wywołała falę niezadowolenia w PiS, a Marek Suski, szef gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego, powiedział nawet, że Duda nie może liczyć na jego głos. Po tej decyzji odżyły spekulacje, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie postawi na Andrzeja Dudę w wyborach w 2020 r.

Za pośrednictwem IBRiS zapytaliśmy więc wyborców, kto ich zdaniem byłby najlepszym kandydatem PiS w tej kampanii. Jak się okazuje, wśród ogółu badanych 31,9 proc. wskazuje na urzędującego prezydenta, 19,7 proc. – na premiera Mateusza Morawieckiego, 4,4 proc. – na byłą premier Beatę Szydło. 3,1 proc. poparłoby byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. 41 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Jeszcze ciekawsze wyniki są w samym elektoracie PiS. Dla 49 proc. wyborców partii rządzącej najlepszym kandydatem jest Andrzej Duda, dla 31 proc. – Mateusz Morawiecki, 11 proc. wyborców uważa, że PiS powinno postawić na Beatę Szydło.

Jednak obecnie nie ma sygnałów wskazujących na to, by prezydent Duda miał stracić poparcie Jarosława Kaczyńskiego w 2020 r. Kalendarz jest dla niego korzystny. Wybory prezydenckie w sytuacji ewentualnej przegranej PiS w 2019 r. byłyby starciem o obronę osiągnięć całej kadencji. A jeśli PiS wygra, to i tak dla kontynuowania zmian potrzebuje wsparcia Pałacu Prezydenckiego. Ewentualny start i sukces Donalda Tuska w najbliższych wyborach prezydenckich by takie wsparcie zablokował.

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy obecny szef Rady Europejskiej wystartuje? Donald Tusk stwierdził w niedawnym wywiadzie dla TVN 24, że po zakończeniu kadencji w 2019 r. nie przejdzie na polityczną emeryturę. – Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby żadnych akcji ratunkowych, wszystko będzie zależało od sytuacji – powiedział wtedy były premier. – Każdy dobry sondaż zwiększa szanse, że Donald Tusk wróci do polityki. Tak samo, jak każdy atak PiS na niego – mówi nam osoba bliska Tuskowi. O silnej pozycji Donalda Tuska świadczy inny sondaż IBRiS dla Onet.pl pokazujący zaufanie do polityków. Były premier jest na pierwszym miejscu z zaufaniem 42,8 proc. ankietowanych i wyprzedza zarówno prezydenta Dudę, jak i premiera Morawieckiego.

Z kolei Robert Biedroń nie zdradza swoich długoterminowych politycznych planów. Kilka tygodni temu ogłosił, że będzie ubiegał się o drugą kadencję w Słupsku. Od miesięcy spekuluje się, że Biedroń planuje powrót do ogólnokrajowej polityki.

Spadek poparcia dla Andrzeja Dudy może być pochodną problemów całego obozu rządzącego wynikających m.in. z kwestii premii dla członków rządu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że nagrody mają być zwrócone, a PiS przeprowadzi ustawę obniżającą pensje samorządowców i posłów. Pomysł Kaczyńskiego miał być metodą na wyjście z politycznej defensywy, ale wywołał ogromne niezadowolenie w PiS.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: michal.kolanko@rp.pl