17 maja Centrum Informacyjne Sejmu ogłosiło, że nie odbędzie się zaplanowany na 1 czerwca Sejm Dzieci i Młodzieży.
W krótkim komunikacie opublikowanym na stronie Sejmu przekazano, że decyzja została podjęta z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu.

"Mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r." - przekazano.

Jak później dodano, SDiM został przeniesiony na wrzesień.

W związku z zaistniałą sytuacją powstała grupa, która rozpoczęła przygotowania do alternatywnego spotkania - Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Wczoraj prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że obejmie patronat nad tym wydarzeniem.

"Cieszę się, że mimo utrudnień ze strony Marka Kuchcińskiego i Kancelarii Sejmu, młodzi będą mogli obradować. Możecie liczyć na wsparcie m.st. Warszawa" - napisała Gronkiewicz-Waltz.

Pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży odbył się w 1994 roku. Organizowany jest co roku 1 czerwca w dzień dziecka. Podobnie jak prawdziwy Sejm, składa się z 460 posłów. Tworzą go uczniowie gimnazjów i szkół średnich z całej Polski. Akcja ma propagować parlamentaryzm wśród młodzieży.