O sprawie pisze agencja Yonhap. Pocisk miał zostać wystrzelony w stronę morza z rejonu wschodniego wybrzeża kraju.

O wystrzeleniu rakiety poinformowało południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety potwierdza japońska Straż Przybrzeżna.

Wcześniej Korea Północna przeprowadziła już dwie próby rakietowe - według informacji podawanych przez Pjongjang były to próby rakiet hipersonicznych, choć Seul wyraża wątpliwość czy wystrzelone rakiety rzeczywiście były rakietami ponaddźwiękowymi.

W orędziu noworocznym Kim Dzong Un zapowiedział wzmocnienie potencjału północnokoreańskiej armii, m.in. dzięki dostarczeniu jej nowoczesnych systemów uzbrojenia.

W związku z wcześniejszymi próbami rakietowymi USA nałożyły sankcje na sześciu obywateli Korei Północnej, obywatela Rosji i rosyjską firmę za pomoc w realizacji północnokoreańskiego programu rakietowego. 

MSZ Korei Północnej oświadczyło w piątek, że realizowane przez Pjongjang próby rakietowe są realizacją prawa kraju do samoobrony. Północnokoreański MSZ zarzuca też USA "celowe eskalowanie sytuacji przez nakładanie nowych sankcji". Pjongjang zapewnia przy tym, że prace nad nowymi systemami uzbrojenia mają charakter defensywny i nie zagrażają żadnemu z sąsiadów Korei Północnej.

Czytaj więcej

Korea Płn. testuje rakiety, administacja Bidena nakłada sankcje na firmę z Rosji