Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska poinformowała we wtorek, że Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Warszawa Włochy dowiedział się o podwyżce cen gazu dla mieszkańców. Z podanych przez Kaznowską danych wynika, że podwyżka wyniesie ponad 500 proc.  "Warto dodać, że lokatorzy nie mają prawa do »tarczy antyinflacyjnej« bowiem nie mają indywidualnych umów z dostawcami" - zaznaczyła wiceprezydent stolicy.

W środę do tematu, jak to ujął, "skandalicznie wysokich" podwyżek cen gazu odniósł się poseł KO Jan Grabiec. Powiedział, że problem dotyka szczególnie tych, którzy opalają swoje domy gazem. - Okazuje się, że te podwyżki wbrew zapowiedziom rządu nie są zniwelowane przez tarczę antyinflacyjną - podkreślił.

- Jeśli podwyżki dla lokali mieszkalnych sięgają 400-600 proc. z miesiąca na miesiąc, to mamy do czynienia ze skandalicznym zachowaniem, skandaliczną niedoróbką, skandalicznym bublem ze strony rządu - mówił poseł. Ocenił, że tzw. tarcza antyinflacyjna jest więcej niż dziurawa i "nie chroni setek tysięcy ludzi w Polsce, którzy mieszkają w domach najczęściej związanych z własnością samorządową albo w spółdzielniach mieszkaniowych".

Czytaj więcej

Górnicy do premiera: Gdzie pan był, jak niszczono polskie górnictwo na życzenie Putina?

- Oczekujemy jako parlamentarzyści, jako Koalicja Obywatelska, od premiera Mateusza Morawieckiego, że natychmiast rząd przygotuje nowelizację przepisów i zagwarantuje, że nikt z obywateli nie pozostanie potraktowany po macoszemu ze względu na to, że mieszka w tym czy innym bloku - oświadczył Grabiec.

- Mamy do czynienia z taką sytuacją, że emeryt w jednym bloku mający taką samą emeryturę dostanie 50 proc. podwyżki, a emeryt mieszkający w sąsiednim bloku zarządzanym np. przez samorząd albo spółdzielnię dostanie 700 proc. podwyżki. To jest skandal - kontynuował.

- Jeśli rząd PiS w najbliższych dniach nie przedstawi projektu rozwiązującego problem tych skandalicznych podwyżek, to w pierwszych dniach stycznia KO przedstawi w Sejmie projekt ustawy, który zagwarantuje wszystkim obywatelom, że nie zostaną pokrzywdzeni przez ten bubel prawny, jakim jest tarcza antyinflacyjna. Zaproponujemy rozwiązania ustawowe, które zagwarantują, że każdy, kto dostał ten kilkusetprocentowy rachunek z podwyżkami będzie mógł uzyskać wycofanie tych podwyżek i będzie mógł zapłacić za gaz tak jak wszyscy inni - zadeklarował poseł Koalicji Obywatelskiej.

- To skandal, że rząd przygotowuje przepisy, które kompletnie nie działają - miały być tarczą, a są tak naprawdę czarną dziurą jeśli chodzi o portfele Polaków - dodał.

Grabiec zaznaczył, że Renata Kaznowska "pierwsza zaalarmowała opinię publiczną" o drastycznych podwyżkach cen gazu w Warszawie. - Ale takie informacje (o podwyżkach - red.) mamy z całego kraju. W Radomiu podwyżki cen w lokalach zarządzanych przez samorząd będą wynosić ok. 400 proc. - mówił.

Wiceprezydent Warszawy powiedziała w środę, że podwyżki cen gazu odczują szpitale, przychodnie, placówki oświatowe i innych obiekty użyteczności publicznej, w tym obiekty sportowe. - Podwyżki (cen) gazu w ośrodkach sportu i rekreacji w Warszawie - 390 proc. na rok przyszły, 490 proc. w trzech obiektach - wyliczała.