- Sondaż pokazuje, że ten, który miał wrócić na białym koniu, niewiele ma do powiedzenia. Ostatnie popisy, które dał Donald Tusk pokazują, ze ani nie jest zdolna do rządzenia, a poziom negatywnych, złych emocji może spowodować, że wyborcy będą bać się głosować na taką opozycję. Składanie takich życzeń prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej... Nie będę tego nawet powtarzać - mówiła Kempa nawiązując do wystąpienia Tuska w czasie wiecu przeciw tzw. lex TVN w Warszawie.

Składanie takich życzeń prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej... Nie będę tego nawet powtarzać

Beata Kempa, europosłanka PiS

Tusk, w czasie protestu przeciw "lex TVN" w Warszawie cytował wiersz Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś" adresując słowa "Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta/Możesz go zabić - narodzi się nowy./Spisane będą czyny i rozmowy./Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy/I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta" do prezydenta Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej

Tusk zaadresował do Dudy słowa Miłosza. Komentarze z obozu władzy

- Inny z liderów opozycji, żąda delegalizacji PiS. To jest amok, a po drugie bezradność, pokazywanie niemocy. Tusk nie umiał wygrać wyborów prezydenckich i nie potrafi sobie tego do dzisiaj przepracować - dodała.

Kempa była pytana czy oznacza to, że PiS nie ma z kim przegrać. - Jako Zjednoczona Prawica mamy dużo pokory, jest mnóstwo problemów, potężny kryzys jeśli chodzi o energetykę, pocovidowe różne zawirowania, z samym COVID-em walczymy. Patrzymy na to z wielkim żalem, że opozycja w tych bardzo trudnych momentach, gdy mamy zagrożenie na wschodniej granicy Polski, nie potrafi współdziałać, przedstawiać sensowne rozwiązania. Tak powinni zachowywać się mężowie stanu - mówiła europosłanka.

Kempa była też pytana o tzw. lex TVN i o to, czy sprawa tej ustawy nie doprowadzi do pogorszenia relacji między Polską a USA. Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu był pytany w poniedziałek o przyjętą przez polski Sejm nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. - Jeżeli ustawa wejdzie w życie, może bardzo mocno osłabić klimat inwestycji zagranicznych w Polsce - ocenił Ned Price.

- Myślę, że gdyby u steru był Donald Trump, byłoby zupełnie inaczej. Ja powiem tak: ja sobie przypominam czasy, kiedy instrukcje szły z Kremla. Ja uważam, że żaden kraj nie ma prawa ingerować w nasze wewnętrzne sprawy. Tym bardziej, że to jest kwestia dostosowania prawa. Część mediów niestety są to media polskojęzyczne, a kapitał ma narodowość. Ja myślę, że taka próba oddziaływania na Polaków jest próbą niedobrą, niebezpieczną. Presji bym nie ulegała - mówiła europosłanka.

W piątek Sejm przyjął tzw. lex TVN - czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która - jeśli wejdzie w życie, zmusi właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ