Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz mający ją zastąpić na stanowisku szefa rządu federalnego Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych. Rozmowy dotyczyły obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2. W ostatnim czasie w Niemczech notowany jest wzrost liczby zakażeń.

- Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest bardzo poważna. Chcemy podjąć dodatkowe kroki - powiedziała na konferencji prasowej Merkel. - Czwarta fala musi zostać przełamana, a to jeszcze nie nastąpiło - dodała.

Jak podają niemieckie media, zgodnie z ustaleniami osoby niezaszczepione na COVID-19 mają mieć zakaz wstępu na teren większości sklepów czy punktów usługowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Czytaj więcej

Premier przyjął trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. "Najlepszy prezent na święta"

Władze uzgodniły pakiet ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród obostrzeń są ograniczenia dotyczące liczby osób niezaszczepionych mogących spotykać się w pomieszczeniach zamkniętych, dodatkowe testy dla osób zaszczepionych na COVID-19, obowiązek noszenia maseczek w szkołach, ograniczenie możliwości wchodzenia do sklepów, restauracji, muzeów i kin do osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

- Zaszczepcie się, przyjmijcie dawkę przypominającą, w ten sposób wyjdziemy z tego kryzysu - powiedział przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz, zachęcając obywateli do szczepień. Angela Merkel powiedziała, iż popiera obowiązkowe szczepienia na COVID-19.

Angela Merkel przekazała, że ogólnokrajowy obowiązek szczepień na COVID-19 mógłby wejść w życie w lutym 2022 r. po tym, jak sprawa zostanie omówiona w Bundestagu, a stanowisko w tej sprawie wyda Rada Etyki.

Czytaj więcej

Pojawił się Omikron, więc Wielka Brytania kupuje 114 mln dawek szczepionek

W Niemczech na COVID-19 zaszczepiono ok. 68,7 proc. populacji. W czwartek poinformowano o 73 209 nowych przypadkach koronawirusa.