- Moim zdaniem wyjście z tego konfliktu możliwe jest tylko na drodze dialogu i poszukiwania punktów wspólnych. Ktoś z czegoś musi ustąpić - stwierdził Kwaśniewski oceniając, że we wczorajszym wystąpieniu polskiego premiera "żadnej oferty pozytywnej nie było".
Były prezydent odniósł się do zapowiedzi likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Według niego, była ona "po pierwsze spóźniona, bo mówimy o sprawie od lipca, po drugie mało wiarygodna - bo od lipca o tym mówimy i nic nie jest zrobione".
Von der Leyen: Obywatele Polski zawierzyli UE. Słusznie. Będziemy ich bronić
Prawie 40 lat temu w grudniu 1981 roku reżim komunistyczny w Polsce wprowadził stan wojenny. Wielu członków Solidarności trafiło do więzienia tylko dlatego, że walczyli o swoje prawa - mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otwierając debatę w Parlamencie Europejskim poświęconą wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu polskiej konstytucji nad prawem unijnym.
Aleksander Kwaśniewski mówił, że ze strony Mateusza Morawieckiego "wiele obietnic zostało złożonych, wiele zapewnień padło, a działania, dostarczenia efektu nie ma".
- Myślę, że dobrze byłoby na przykład gdyby w ciągu paru dni ta ustawa była w Sejmie, Sejm zaczął nad tym obradować. Jak wiemy, w Sejmie większość pisowska umie obradować szybko - podkreślił były prezydent dodając, że "wtedy wiarygodność nieco by się podniosła".
Debata o wyroku TK w Parlamencie Europejskim
Premier Mateusz Morawiecki wziął 19 października udział w debacie na forum Parlamentu Europejskiego poświęconej wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu polskiej konstytucji nad prawem unijnym.