We wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata, której tematem był niedawny wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Głos zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.

Debatę w rozmowie z TVN24 skomentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Polski premier okazał się mocno osamotniony - powiedział.

- Czy przekonał? Nie sądzę. Strony zostały na swoich pozycjach i to chyba wróżba - dodał.

Czytaj więcej

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Morawiecki w Strasburgu: Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń

- Moim zdaniem wyjście z tego konfliktu możliwe jest tylko na drodze dialogu i poszukiwania punktów wspólnych. Ktoś z czegoś musi ustąpić - stwierdził Kwaśniewski oceniając, że we wczorajszym wystąpieniu polskiego premiera "żadnej oferty pozytywnej nie było".

Były prezydent odniósł się do zapowiedzi likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Według niego, była ona "po pierwsze spóźniona, bo mówimy o sprawie od lipca, po drugie mało wiarygodna - bo od lipca o tym mówimy i nic nie jest zrobione".

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen
Von der Leyen: Obywatele Polski zawierzyli UE. Słusznie. Będziemy ich bronić

Aleksander Kwaśniewski mówił, że ze strony Mateusza Morawieckiego "wiele obietnic zostało złożonych, wiele zapewnień padło, a działania, dostarczenia efektu nie ma".

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

- Myślę, że dobrze byłoby na przykład gdyby w ciągu paru dni ta ustawa była w Sejmie, Sejm zaczął nad tym obradować. Jak wiemy, w Sejmie większość pisowska umie obradować szybko - podkreślił były prezydent dodając, że "wtedy wiarygodność nieco by się podniosła".

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen
Debata o wyroku TK w Parlamencie Europejskim

- Dzisiaj moim zdaniem polska wiarygodność jest na poziomie zerowym i to jest fatalne, dlatego że odrabianie tego stanu rzeczy to nie jest kwestia jednej decyzji. Izba Dyscyplinarna nie pomoże. To proces, który będzie wieloletni - podkreślił.

Zdaniem Kwaśniewskiemu, rządowi PiS brakuje polityki w sprawie europejskiej.

- Polska w moim przekonaniu dzisiaj żadnej polityki nie ma, to jest bardzo wszystko robione na użytek wewnętrzny, tego co się dzieje w kraju. Tracimy wiarygodność w UE, jesteśmy coraz bardziej izolowani. Za chwilę mogą za tym pójść bolesne decyzje, czyli zamrożenie środków - ocenił były prezydent.