Badani odpowiadali na pytanie czy danego polityka darzą zaufaniem, nieufnością, czy jest on im obojętny. Mogli też odmówić odpowiedzi/stwierdzić, że trudno im odpowiedzieć na pytanie o danego polityka lub zadeklarować, że nie znają danego polityka.

32 proc.

Tylu ankietowanych pytanych o szefa KPRM, Michała Dworczyka, deklaruje, że nie zna tego polityka

Jak się okazuje 32 proc. badanych zadeklarowało, że nie znają szefa KPRM, Michała Dworczyka. Po 28 proc. respondentów deklaruje nieznajomość prezesa NIK, Mariana Banasia, wicepremiera, ministra kultury i sportu Piotra Glińskiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Kamińskiego. 24 proc. nie wie kim jest minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek, a 22 proc. nie zna marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Co piąty Polak nie zna ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Wicepremiera Jacka Sasina nie zna 18 proc. badanych.

Liderem rankingu zaufania jest prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 51 proc. Polaków. Po 43 proc. ufa premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i liderowi Polski 2050, Szymonowi Hołowni. 39 proc. ufa Rafałowi Trzaskowskiemu, prezydentowi Warszawy, a 37 proc. - prezesowi PSL, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 33 proc. badanych, a Donaldowi Tuskowi - 30 proc.

Kaczyński i Tusk otwierają ranking nieufności - pierwszemu nie ufa 53 proc. respondentów, drugiemu - 52 proc. 48 proc. nie ufa Pawłowi Kukizowi, liderowi Kukiz'15.

Badanie przeprowadzono między 6 a 16 września.