"Ubiegam się o reelekcję - (jest) dużo więcej do zrobienia dla (stanu) Iowa" - oświadczył Chuck Grassley w mediach społecznościowych.

W przyszłorocznych wyborach Republikanie chcą odzyskać kontrolę nad Izbą Reprezentantów i Senatem, by móc blokować część działań wybranego w 2020 r. prezydenta Joe Bidena (Partia Demokratyczna).

Czytaj więcej

Joe Biden
USA kupią 1,1 mld szczepionek na COVID-19, by podarować je światu

W styczniu po wyborach w stanie Georgia Republikanie utracili przewagę w Senacie. Obecnie w izbie każda z partii może liczyć na 50 głosów, ale kontrolę zachowują Demokraci, bowiem według przepisów decydujący głos w razie konieczności przełamania remisu należy do Kamali Harris, która jako wiceprezydent USA z z urzędu jest przewodniczącą Senatu.

Urodzony w 1933 r. Chuck Grassley jest najstarszym senatorem Partii Republikańskiej i najdłużej piastującym urząd senatorem stanu Iowa. Po raz pierwszy wybrany do Senatu w 1980 r. sprawuje mandat nieprzerwanie od 1981 r.

Polityk jest czołowym przedstawicielem Republikanów w senackiej komisji sprawiedliwości, której przewodniczył za czasów prezydentów Donalda Trumpa i Baracka Obamy.

W latach 2019-2021 Grassley był przewodniczącym pro tempore Senatu Stanów Zjednoczonych.