Na Węgrzech powoli rozpoczyna się kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w pierwszej połowie 2022 roku. Opozycja po raz pierwszy wystawia przeciwko Fideszowi Orbana jedną, szeroką listę - a sondaże wskazują, że ma ona szanse wygrać z partią rządzącą Węgrami od 11 lat.

W związku z nadchodzącymi wyborami Orban zapowiedział wprowadzenie ulg podatkowych dla rodzin, zwolnił z obowiązku płacenia podatku dochodowego najmłodszych pracowników i obiecał wypłatę dodatkowego świadczenia emerytom.

Na Węgrzech emeryci stanowią niemal 1/3 wszystkich wyborców - grupa ta liczy 2,5 mln osób.

Plany rządowe przewidywały, że dodatkowe świadczenie w wysokości połowy miesięcznej emerytury, trafi do emerytów na początku 2022 roku. Jest to częściowy powrót do wypłaty tzw. 13. emerytury, która została zlikwidowana przed dojściem Fideszu do władzy.

39 proc.

Na taki odsetek głosów, według sondażu z sierpnia, może liczyć wspólna lista opozycji

- Od 1 stycznia chcemy przywrócić świadczenie w wysokości świadczenia emerytalnego za dwa tygodnie - oświadczył Orban w rozmowie z radiem publicznym. Jak dodał on walczy, aby powrót do wypłaty pełnej 13. emerytury był szybszy - i nie wykluczył, że przed wyborami wypłacona zostanie emerytom pełna 13. emerytura.

- Więc będę mógł stanąć przed wyborcami przed wyborami i powiedzieć, że to co rząd Gyursany'ego-Bajnaia (lewicowy) odebrał emerytom, my przywróciliśmy do ostatniego grosza - dodał.

Czytaj więcej

Węgry: Wspólna lista opozycji przeciw Orbanowi. Będą prawybory

Orban zaznaczył jednocześnie, że każda podwyżka emerytur powinna być finansowana ze wzrostu gospodarczego, wynikającego przede wszystkim z inwestycji, a nie ze wzrostu zadłużenia.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Dokładna data wyborów parlamentarnych na Węgrzech nie jest jeszcze znana.

Z sondażu przeprowadzonego w sierpniu przez think tank Zavecz Research wynika, że Fidesz może liczyć na 37 proc. głosów, podczas gdy wspólna lista opozycji - 39 proc.