Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki stał się faktem na początku lipca. Po blisko siedmiu latach od odejścia z funkcji szefa Platformy, były premier wrócił na krajową scenę, obejmując funkcję p.o. przewodniczącego PO, po rezygnacji Borysa Budki, który z kolei powrócił na stanowisko przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej w parlamencie.

Dowiedz się więcej: Porządki w PO Donalda Tuska

Decyzja Tuska pozwoliła Koalicji Obywatelskiej na umocnienie pozycji w sondażach. Np. w opublikowanym kilka dni temu badaniu IBRiS zyskała ponad 10 pkt. proc. poparcia względem poprzedniego badania sprzed miesiąca, wyprzedzając Polskę 2050 i goniąc Prawo i Sprawiedliwość. Dwa tygodnie wcześniej w sondażu Kantar KO poprawiła się o 5 pkt. proc.

Jak powrót Tuska wpłynął na postrzeganie przez Polaków kwestii przywództwa na opozycji? O to, który polityk jest obecnie liderem opozycji w Polsce, zapytaliśmy w sondażu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez SW Research. Trzy miesiące temu, odpowiadając na takie same pytanie, respondenci wskazywali najczęściej Szymona Hołownię, lidera Polski 2050, oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - po 19,1 proc. Na dalszych miejscach uplasowali się Borys Budka (7,6 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (5,4 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej-PSL (2,4 proc.) i Włodzimierz Czarzasty z Lewicy (1,3 proc.).

Tym razem zdecydowanym zwycięzcą sondażu okazał się Donald Tusk, wskazany przez 31,1 proc. ankietowanych. Były szef Rady Europejskiej zdystansował Hołownię i Trzaskowskiego, którzy ponownie uzyskali identyczny, ale niemal o połowę niższy wynik - po 10,4 proc.

Wzrosła natomiast liczba wskazań na Krzysztofa Bosaka. Były kandydat Konfederacji na prezydenta w lipcu został uznany za lidera opozycji przez 8 proc. badanych. Włodzimierz Czarzasty (3,2 proc.) wyprzedził za to tym razem Władysława Kosiniaka-Kamysza (3,0 proc.). Zdania w kwestii przywództwa na opozycji nie miało 33,9 proc. ankietowanych.

- Donalda Tuska za lidera opozycji częściej uważają mężczyźni (35 proc.) niż kobiety (28 proc.) - zwraca uwagę Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w agencji SW Research. - Byłego premiera wskazało ponad 40 proc. respondentów, którzy przekroczyli 50. rok życia i nieco niższy odsetek badanych posiadających wyższe wykształcenie. Częściej niż ogół uczestników badania polityka Platformy Obywatelskiej za czołową postać opozycji uważają badani z dochodem netto 1001-2000 zł (37 proc.) oraz respondenci z dużych miast, począwszy od liczących 100 tys. mieszkańców (42-43 proc.) - dodaje.

Jastrzębski zauważa, że w grupie najmłodszych badanych (do 24 lat) liderem w sondażu jest Rafał Trzaskowski (ponad 22 proc. przy niecałych 17 proc. Tuska). - Szymon Hołownia zdobywa dość mocną lokatę wśród osób w wieku 25-34 lata (14 proc.). Z kolei Krzysztof Bosak większym poparciem niż wśród ogółu badanych cieszy się w najmniejszych miastach, do 20 tys. mieszkańców (16 proc.) - podsumowuje ekspert z SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-28.07.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.