Kłopotek zarzucił PiS-owi, że ten swoimi działaniami chce "wyrugować PSL ze środowiska wiejskiego" i wyraził zdziwienie, że PiS zdecydował się na takie działania, bo w efekcie "nie będzie miało z kim rządzić" ponieważ w takich warunkach PSL nie wejdzie w żadnym samorządzie w koalicję z PiS.

Według posła PSL PiS jest też "partią antysamorządową", a premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wypomniał, że ten w czasie kampanii wyborczej kłamał już 103 razy (PSL w pewnym momencie kampanii uruchomił licznik kłamstw Morawieckiego).

Pytany o oczekiwania polskiej wsi Kłopotek wskazuje, że jej mieszkańcy "oczekują na tę pomoc po klęsce suszowej, oczekują skuteczniejszej walki z afrykańskim pomorem świń, a przede wszystkim o lepszy klimat dla ich pracy, zwłaszcza dla pracy rolników".

Polityk PSL zapewnił też, że PiS-owi "nie uda się wyrugować PSL z polskiej wsi", a Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych dostanie 15 proc. głosów.  

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Druga tura w przypadku wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów odbędzie się 4 listopada.