„Jestem bardzo dumny, wzruszony i zobowiązany” – napisał Janusz Palikot na wieść o tym, że biłgorajscy radni przyznali mu honorowe obywatelstwo. Decyzja o nadaniu tytułu zapadła kilka dni po tym, gdy poseł PO publicznie nazwał prezydenta Lecha Kaczyńskiego chamem.
Inicjatorem był przewodniczący biłgorajskiej rady Zygmunt Dechnik (były szef tamtejszego SLD, obecnie jego komitet jest w koalicji z klubem burmistrza kojarzonym z PO). – Nie zamierzam rozstrzygać, kto kogo obraził i dlaczego. Niech się tym martwią w Warszawie. Tytuł przyznaliśmy za zasługi dla Biłgoraja, a nie za wystąpienia polityczne – mówi Dechnik. Zasługi Palikota dla rodzinnej miejscowości wyliczał wczoraj sekretarz miasta Bogdan Kawałko. – Wielokrotnie udzielał wsparcia finansowego dla pożytecznych inicjatyw rodzących się w Biłgoraju. Zawdzięczamy mu stworzenie wielu miejsc pracy (w latach 90. stworzył w Biłgoraju fabrykę win musujących Ambra – red.) – podkreślał. Posła Platformy doceniono także za fundowanie stypendiów dla młodzieży, zaangażowanie w stworzenie w Biłgoraju kolegium UMCS, współtworzenie Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej oraz organizację i współfinansowanie Dni Singera w 2003 roku.
Podczas głosowania za uhonorowaniem Palikota było 12 radnych. Przeciwko było trzech radnych PiS, dwóch kolejnych się wstrzymało. – Fatalnie się stało – komentował po głosowaniu Zbigniew Kita z PiS. – Mam wiele zastrzeżeń do prowadzenia przez posła działalności gospodarczej w Biłgoraju. Zastanawiam się też, czy w kontekście jego ostatnich wypowiedzi o prezydencie nie będziemy pośmiewiskiem na całą Polskę.Tym bardziej że już wcześniej za nazwanie o. Tadeusza Rydzyka belzebubem z Torunia biłgorajscy zwolennicy redemptorysty apelowali do starosty, by uznać posła PO za persona non grata.
Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan niektóre kontrowersyjne wypowiedzi posła nazywa niestosownymi. Ale od razu zaznacza: – Witold Gombrowicz też był kontrowersyjny, mimo to uznano go za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.
Według Rosłana należy oddzielić działalność polityczną Palikota od jego zaangażowania w rozwój i promocję samorządu.