Sejm przyjął ustawę medialną

Za całością ustawy głosowało 257 posłów, 162 było przeciw, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

Aktualizacja: 22.05.2009 04:12 Publikacja: 21.05.2009 17:23

Głosowanie w Sejmie

Głosowanie w Sejmie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Wcześniej o odrzucenie w całości projektu ustawy medialnej wnioskował PiS.

Za odrzuceniem ustawy głosowało 160 posłów, 261 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Według PiS przedstawiane przez PO argumenty, że ustawa ma na celu regionalizację mediów publicznych i ich odpartyjnienie to "hipokryzja", a prawdziwym celem jest "zamach na niezależność mediów publicznych".

[srodtytul]Kolejne głosowania wygrywa koalicja[/srodtytul]

Sejm odrzucił też inną poprawkę, która uzależniała wysokość kwot przekazywanych z budżetu państwa na TVP i Polskie Radio od Produktu Krajowego Brutto.

Za odrzuceniem poprawki głosowało 261 posłów, 159 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z poprawką budżet państwa musiałby corocznie przeznaczać na radio i telewizję minimum 1 promil zanotowanego w poprzednim roku PKB, np. gdyby ustawa obowiązywała w tym roku budżet musiałby przeznaczyć na radio i telewizję co najmniej 1 mld 266 mln zł.

Większym wydatkom sprzeciwiała się PO - argumentując m.in., że w Polsce finansowanie tylko jednej dziedziny - obrony narodowej - powiązane jest sztywno z PKB.

Sejm odrzucił też kolejną poprawkę PiS zakładającą pozostawienie pięcioosobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Projekt ustawy medialnej zakłada powiększenie składu Rady do siedmiu osób.

Za pozostawieniem pięcioosobowego składu KRRiT głosowało 153 posłów, 269 było przeciw, trzech posłów wstrzymało się od głosu.

[srodtytul]Zniknie abonament, zmienią się władze[/srodtytul]

Z dniem wejścia w życie ustawy wygasną obecne kadencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ich członkowie mają pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.

Poza tym od 2010 roku zniknie abonament rtv. Ustawa autorstwa PO, PSL i SLD zmienia filozofię finansowania TVP i Polskiego Radia - odchodzi od finansowania instytucji na rzecz finansowania zadań - wprowadza licencje programowe, które mają określić, na co konkretnie idą publiczne pieniądze w radiu i telewizji.

Zgodnie z ustawą corocznie budżet państwa będzie musiał przeznaczać na media kwotę nie mniejszą niż abonament zebrany w 2007 r., czyli ok. 900 mln zł. Nowy system finansowania - kwalifikowany jako pomoc publiczna - przed wprowadzeniem w życie będzie musiał uzyskać zgodę Komisji Europejskiej.

Ustawa zakłada powiększenie składu KRRiT (z pięciu do siedmiu osób) - trzech członków miałby wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent. Przewiduje się też rotacyjność kadencji członków KRRiT - co dwa lata zmieniałby się przedstawiciel Sejmu, co trzy lata - Senatu i prezydenta. By zostać członkiem KRRiT, trzeba byłoby mieć co najmniej dwie rekomendacje wyższych uczelni lub stowarzyszeń twórczych.

Powołanych zostanie też 16 regionalnych spółek telewizyjnych, które zostaną utworzone na bazie dotychczasowych oddziałów terenowych TVP. Wejście tego przepisu w życie ma jednak zostać opóźnione do 2011 r.

Wcześniej o odrzucenie w całości projektu ustawy medialnej wnioskował PiS.

Za odrzuceniem ustawy głosowało 160 posłów, 261 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Polityka
Jest ruch Sławomira Mentzena ws. poparcia w II turze. Nawrocki i Trzaskowski reagują
Polityka
Nowy sondaż OGB: Karol Nawrocki wygrywa drugą turę wyborów prezydenckich
Polityka
Sławomir Nitras przed II turą: Mam pretensje do mieszkańców Bydgoszczy, Gorzowa, Szczecina
Polityka
Czy będzie debata przed drugą turą wyborów? „Nagle telefon i koniec rozmów”
Polityka
Karol Nawrocki czy Rafał Trzaskowski? Janusz Korwin-Mikke zadeklarował poparcie