Reklama
Rozwiń

Nowoczesna: Odejście od węgla do 2050 roku

Do końca I połowy XXI wieku Polska ma zrezygnować z węgla w energetyce - to główne założenia zaprezentowanej w środę strategii energetycznej przez polityków Nowoczesnej.

Publikacja: 09.01.2019 14:54

Nowoczesna: Odejście od węgla do 2050 roku

Foto: Fotorzepa/ Robert Wójcik

"Po pierwszym, 15-letnim etapie udział odnawialnych źródeł energii w produkcji elektryczności w 2035 ma wynosić 50%, a węgla - 40%. Po etapie drugim, do 2050 Polska ma odejść zupełnie od węgla w energetyce i jedynie niewielką część energii produkować z gazu" - to element strategii. W 2050 z OZE ma pochodzić 85 proc. energii. Nowoczesna akcentuje energię odnawialną i krytykuje budowę elektrowni atomowych.

- Biorąc pod uwagę obowiązek walki z przyczynami zmian klimatu, rosnące ceny certyfikatów uprawniających do emisji dwutlenku węgla oraz politycznie ryzykowne uzależnienie od importu węgla z Rosji, mogą go zapewnić tylko odnawialne źródła energii - mówiła w Sejmie posłanka Monika Rosa. Jeśli chodzi o energetykę jądrową, to zdaniem polityków i ekspertów Nowoczesnej głównym problemem są rosnące koszty takich projektów, które w wielu przypadkach wymknęły się spot kontroli, jak i kwestia utylizacji odpadów radioaktywnych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Oddział Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku wpadł w pułapkę. Skarbonka bez dna
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk powinien ustąpić? Tak odpowiadają Polacy
Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem