Reklama

Podatki idą do raju

Fiskus nieskutecznie walczy z transferem zysków firm za granicę – wytyka Najwyższa Izba Kontroli.

Aktualizacja: 24.06.2015 09:35 Publikacja: 23.06.2015 21:00

Podatki idą do raju

Foto: Fotorzepa/ Monika Ziemska

„Urzędy kontroli skarbowej i urzędy skarbowe nie przeprowadziły wystarczających działań, które skutecznie zapobiegłyby uchylaniu się od płacenia podatków przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego przez transferowanie dochodów poza polski system podatkowy" – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie, który poznała „Rzeczpospolita".

Na Cypr, Bahamy, do Luksemburga i innych krajów o niższych niż u nas podatkach firmy przenoszą zyski np. poprzez spółki córki. Szacunki za 2014 r. mówią o 80 mld zł. Połowa to legalne transfery, np. w postaci dywidend, a reszta to operacje finansowe obliczone na uniknięcie opodatkowania w Polsce. Te operacje są skuteczne – jeden z wielkich koncernów płaci w Polsce zaledwie jedną setną kwoty, jaka wynikałaby ze stawek CIT.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Nawrocki o reparacjach: Niemcy mogą je spłacać budując siłę Wojska Polskiego
Polityka
Czy reparacje są drogą donikąd? Janusz Reiter o błędach polityki historycznej
Polityka
Prezydent domaga się wyjaśnień po doniesieniach „Rz”. Ostra reakcja szefa rządu
Polityka
Polska zakupi okręty podwodne. Deklaracja Donalda Tuska
Reklama
Reklama