Mateusz Morawiecki: Nie ma ryzyka polexitu. To fantazja polityczna

- Generalnie Polska w Unii nie tylko ma się dobrze, ale również będzie miała się na pewno dobrze. Jesteśmy silnym państwem w silnej Unii Europejskie i bez Polski trudno sobie Unię Europejską wyobrazić - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 19.07.2021 16:15 Publikacja: 19.07.2021 16:03

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Waldemar Deska

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na konferencji prasowej w Miedzianej Górze. Przez dziennikarzy został zapytany, czy warto ryzykować polexitem dla Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

– Nie ma żadnego ryzyka polexitu. Jest to swego rodzaju fantazja polityczna, w którą pani redaktor z TVN wpisuje się bardzo ochoczo, ale nie ma tutaj ani takiego ryzyka, ani żadnych takich zamiarów - przekonywał szef rządu.

Czytaj także: 

"FT": Trzeba położyć kres łamaniu przez Polskę prawa UE

Zuzanna Dąbrowska: Tu jest Polska, a nie Unia. Niestety

- Jest to swojego rodzaju emocja polityczna, którą nasi przeciwnicy, nasi oponenci próbują wzbudzić. Tymczasem najlepszą polityką wobec Unii Europejskiej jest eurorealizm, czyli polityka, która zakłada z jednej strony bardzo jednoznaczna obronę naszych interesów, negocjowanie środków w maksymalnie możliwym wymiarze, ale także obronę tych szańców, miejsc, co do których wraz z wejście do UE, nie godziliśmy się, jak również nie godziły się inne kraje UE na przekazanie kompetencji instytucji europejskich - mówił Morawiecki.

Premier uważa, że "Polska w Unii nie tylko ma się dobrze, ale również będzie miała się na pewno dobrze. Jesteśmy silnym państwem w silnej Unii Europejskie i bez Polski trudno sobie Unię Europejską wyobrazić".

W minionym tygodniu TSUE najpierw w środę wydał zabezpieczenie, w którym wprost zabronił Izbie Dyscyplinarnej zajmowania się sprawami immunitetowymi sędziów i unieważnił wszystkie jej wcześniejsze uchwały.

Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny zdecydował jednak, że stosowanie nakładanych przez TSUE środków tymczasowych w sprawach dotyczących sądownictwa jest niezgodne z polską konstytucją.

Dzień później, w orzeczeniu unijny Trybunał stwierdził, że utworzona za rządów PiS Izba nie jest niezależnym sądem.

Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej
Polityka
Piątek: Komisja weryfikacyjna ma na celu ukrycie powiązań PiS-u z Rosją
Polityka
Ambasador Rosji zostanie wydalony z Polski? Morawiecki: Połowa mnie uważa, że tak powinniśmy zrobić
Polityka
Morawiecki: Niech się Tusk nie boi, każdy będzie mógł startować w wyborach
Polityka
Rzymkowski o Turowie: Ekolodzy nie mogą przyczynić się do tragedii tysięcy ludzi