Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 27.10.2016 06:08 Publikacja: 26.10.2016 18:02
Donald Tusk
Foto: AFP
Po dość radykalnych wypowiedziach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczących przyszłości Donalda Tuska, przedstawiciele obozu władzy wydają się zmieniać ton.
Jeszcze na początku października prezes PiS mówił „Gazecie Polskiej”, że nie wyobraża sobie, by Tusk, któremu podporządkowana rządowi prokuratura może postawić zarzuty, pozostał przewodniczącym Rady Europejskiej. Bezpośrednio po tej wypowiedzi politycy PiS tłumaczyli, że przecież Tusk nic dla Polski nie zrobił i nie ma powodu, by rząd popierał go na kolejną kadencję. Ale ostatnio coś się zmieniło . W poniedziałek minister ds. Europejskich Konrad Szymański mówił w naszym programie #RZECZoPOLITYCE tak: – Pani premier Beata Szydło uznała, że na samym początku tego procesu, bo dopiero wchodzimy w moment zmian personalnych, nie możemy sobie zamykać żadnej z opcji. Obserwujemy debatę na ten temat.
Szymański podkreślał, że dziś żadna z opcji nie jest wykluczona. – Musimy znać wszystkie okoliczności, nie tylko to, co my sądzimy na temat Donalda Tuska, ale musimy mieć pełną paletę informacji, jak ten proces mógłby wyglądać.
Niemal to samo powiedział w rozmowie z tygodnikiem „wSieci” prezydent Andrzej Duda. – Proszę jednak pamiętać, że ostateczna decyzja zapadnia na forum unijnym. Dzisiaj nasze jednoznaczne opowiedzenie się za jakąś kandydaturą oznaczałoby przedwczesne wyłożenia kart na stół, ograniczałoby to nasze możliwości negocjacyjne – stwierdził.
To może oznaczać, że po wypuszczeniu przez Kaczyńskiego balonu próbnego, obóz rządzący uznał, że musi inaczej prowadzić grę. I albo chce przehandlować głowę byłego premiera za jakąś ważną dla siebie sprawę, albo zorientował się, że pora się wycofać, bo Tusk i tak pozostanie szefem Rady Europejskiej.
Ten drugi scenariusz wydaje się bardziej prawdopodobny. Rozmawiając z politykami w Brukseli, odnieść można bowiem wrażenie, że kadencja Polaka zostanie przedłużona niejako na złość Kaczyńskiemu i PiS.
Kluczowe może być tu zachowanie europejskich socjalistów. Wkrótce kończy się 2,5-letnia kadencja ich czołowego polityka Martina Schulza jako przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Chrapkę na to stanowisko ma chadecja. Początkowo socjaliści chcieli w zamian powalczyć o stanowisko przewodniczącego Rady. Jednak po deklaracji Jarosława Kaczyńskiego o Tusku, jak można usłyszeć w Brukseli, znaleźli się w kłopocie. Nie chcą bowiem, forsując socjalistę na miejsce Tuska, realizować planu lidera PiS.
Politycy partii rządzącej Polską muszą być świadomi tej zmiany, która zaszła w sytuacji Donalda Tuska, skoro modyfikują swoje stanowisko wobec byłego premiera z PO.
Jaki jest bilans pierwszego roku trzeciego rządu Donalda Tuska? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
„W środę 11 grudnia zakończyło się postępowanie dyscyplinarne posłanki Pauliny Matysiak” – poinformowała w piątek w swoich kanałach społecznościowych Partia Razem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys, Polacy ocenili jakość życia podczas rządów Donalda Tuska oraz Mateusza Morawieckiego. Wyniki wskazują na wyraźnie zdywersyfikowane opinie, w zależności od preferencji politycznych respondentów.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
Firmy, które mają bądź pracują nad technologiami i produktami z potencjałem, by odmienić nasze życie, mogą liczyć na potężne wsparcie unijne już na początku prac, gdy trudno o inwestora prywatnego. Niestety wciąż mało z nich o tym wie.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys, Polacy ocenili jakość życia podczas rządów Donalda Tuska oraz Mateusza Morawieckiego. Wyniki wskazują na wyraźnie zdywersyfikowane opinie, w zależności od preferencji politycznych respondentów.
Rząd Donalda Tuska „w sprawach, które są absolutnie zasadnicze – tzn. ochrony zdrowia, funkcjonowania sektora publicznego, inwestycji w mieszkalnictwo – zawiódł” – ocenił Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas