Co trzeci ankietowany uważa, że Donald Tusk powinien stworzyć nową partię przed wyborami parlamentarnymi w Polsce w 2019 roku. Prawie połowa badanych uważa, że taka partia nie powinna powstać. Zdania w tej sprawie nie ma częściej niż co piąty badany.
- Częściej przeciwnikami powstania takiej partii są osoby o wykształceniu średnim (48 proc.), o dochodzie od 2001 do 3000 zł (52 proc.) oraz mieszkańcy wsi (54 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które uważają, że Donald Tusk powinien stworzyć taką partię – w grupie do 24. roku życia jest to 15 proc. badanych, podczas gdy w grupie powyżej 50 lat – 44 proc. - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.
Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu podkreśla, że powstanie nowej partii politycznej, której przewodziłby Donald Tusk, doprowadziłaby nie tylko do znaczących podziałów w samej Platformie Obywatelskiej, ale i do rozbicia najważniejszej grupy opozycyjnej na polskiej scenie politycznej.
- Skutkiem takiego stanu rzeczy mogłaby być marginalizacja polskiej opozycji i ukształtowanie się systemu partii hegemonicznej, czyli takiej, która miałaby znaczącą przewagę nad innymi ugrupowaniami. Sytuacja taka mogłaby zapewnić dominację PiS-u w polskim systemie parlamentarnym na kolejne kadencje – przewiduje prof. Knopek.