Trybunał w Hadze podejmie decyzję w pierwszej instancji dokładnie 22 listopada. Mladić jest oskarżony przede wszystkim o ludobójstwo w Srebrenicy w 1995 r. Jednak prokuratura postawiła Mladiciowi w sumie aż 11 zarzutów, m.in. właśnie za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Warto przypomnieć, że do końca czerwca 2017 roku, MTKJ oraz bośniackie sądy za ludobójstwo w Srebrenicy oraz inne zbrodnie skazały 43 osoby, łącznie zasądzone zostało 600 lat pozbawienia wolności. Trzy procesy zakończyły się  wyrokami dożywotniego pozbawienia wolności.

Ratko Mladić został aresztowany w 2011 roku. Jego prawnicy w ostatnich dniach zapowiedzieli chęć szukania możliwości ugody. Były dowódca bośniackich Serbów ma także za sobą w trakcie tymczasowego aresztowania, kilka poważnych incydentów zdrowotnych, m.in. dwa udary i zawał serca.

Kilka miesięcy temu obrońca Ratko Mladicia Branko Lukic zapowiedział, że rozważa wezwanie ludności Serbii do rozpoczęcia protestów w celu okazania wsparcia jego klientowi.

Celem Lukicia było wykazanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii (MTKJ), iż były wojskowy przywódca bośniackich Serbów cieszy się nadal dużym społecznym poparciem. Plan miał zostać zrealizowany jeszcze przed decyzją Trybunału w postępowaniu odwoławczym.

W pierwszej instancji MTKJ odrzucił wniosek obrony Mladicia. Co ciekawe, to Rosja miała zagwarantować powrót Mladicia do aresztu po zakończeniu leczenia.