Sondaż: Kto chce, by Jarosław Kaczyński został ponownie premierem

Jarosław Kaczyński nie powinien zastąpić Beaty Szydło na stanowisku premiera? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Aktualizacja: 25.10.2017 11:19 Publikacja: 25.10.2017 00:01

Sondaż: Kto chce, by Jarosław Kaczyński został ponownie premierem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Już od miesięcy politycy PiS mówią o tym, że stanowisko szefa rządu straci Beata Szydło, a tekę premiera osobiście obejmie Jarosław Kaczyński. W związku z zapowiadaną rekonstrukcją rządu, takie spekulacje się nasiliły. "W PiS jest też pełne przekonanie, że Kaczyński potrafi dobrze ocenić sytuację polityczną i ryzyko, które wiąże się z tak dużą zmianą na półmetku rządów" - oceniał poseł PiS Artur Soboń w rozmowie z Michałem Kolanko. "Jeśli Jarosław Kaczyński miałby nie zostać premierem teraz, to czy byłby do tego w ogóle lepszy moment?" - zastanawia się Michał Szułdrzyński.

Ponad 60 proc. badanych uważa jednak, że Jarosław Kaczyński nie powinien zastępować Beaty Szydło na stanowisku premiera. Za tym pomysłem jest 17 proc. ankietowanych, a co piąty respondent nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku premiera widzą mężczyźni (22 proc.), osoby o dochodzie powyżej 5000 zł (22 proc.) oraz respondenci z miast do 100 do 199 tysięcy mieszkańców (23 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

I dodaje, że wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek ankietowanych, którzy uważają, że na stanowisku premiera powinna zajść taka zmiana – w grupie do 24. roku taki pomysł popiera tylko 7 proc. badanych, podczas gdy w grupie powyżej 50 lat co czwarty ankietowany.

Podobną zależność widać w wykształceniu – wraz ze wzrostem jego poziomu rośnie odsetek popierających ten pomysł, do 19 proc. wśród osób o wykształceniu wyższym.

Sama premier Szydło zapewniała, że nie zamierza podać się do dymisji. - Nie jestem zmęczona i nie jestem wypalona. Oczywiście, jak każdy fizycznie, jest taki moment, że jest zmęczenie i trzeba odpocząć, co jest rzeczą naturalną - mówiła szefowa rządu.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty