- Serbia nie planuje zostać państwem członkowskim NATO, ponieważ przytłaczająca większość obywateli sprzeciwia się temu pomysłowi - powiedział agencji TASS serbski minister spraw zagranicznych i pierwszy wicepremier Ivica Dacic przed wizytą prezydenta Serbii w Rosji.

- Jeśli chodzi o członkostwo w NATO, Serbia ma tu bardzo jasne stanowisko. Nie chcemy zostać członkiem sojuszu, a przytłaczająca większość naszych obywateli też tego nie chce. Zarówno Serbia, jak i NATO są zadowolone z obecnego poziomu współpracy, który jest bardzo dobry i stale się rozwija. Nie mamy żadnych ambicji, aby przekształcić to w stałe członkostwo. Jak państwo wiedzą, Serbia trzyma się wojskowej polityki neutralności, co oznacza, że nie jest częścią żadnego międzynarodowego sojuszu wojskowego - dodał Dacic.

Wcześniej prezydent Serbii Aleksandar Vucic przedstawił pomysł przyjęcia deklaracji w sprawie neutralności wojskowej i politycznej kraju.

Dokument ma zostać przyjęty do 15 lutego 2020 roku. Vucic podkreślił, że nie można podać dokładnej daty, ponieważ nie zawsze można było przewidzieć przebieg procedury parlamentarnej.