Takie zmiany przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie znajduje się w konsultacjach międzyresortowych. Zmiany dotyczące 1 procentu mają się odnosić do rozliczeń podatkowych za 2008 r.W tym roku po raz pierwszy to urzędy skarbowe przekazują wynikający z deklaracji 1 proc. podatku na wskazane przez podatników organizacje pożytku publicznego. Mają na to czas do końca lipca. Wcześniej podatnicy sami musieli wpłacić pieniądze. Obecnie wystarczy obliczyć kwotę darowizny, wpisać w zeznaniu nazwę OPP, jej numer KRS i numer konta.
Ustawodawca nie przewidział jednak poważnego problemu. Kwota 1 proc. wynika z wyliczonej przez podatnika wysokości podatku należnego. Nie wiadomo, co zrobić, gdy ktoś skoryguje deklarację w późniejszym terminie, w wyniku czego zmieni się kwota darowizny. Należy pamiętać, że podatnicy mają pięć lat na dokonanie korekty.
W tym roku urzędy skarbowe będą brać pod uwagę dane z 30 kwietnia. Chodzi o ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem. – Jeśli więc podatnik skoryguje deklarację po tym terminie, nie będzie to miało wpływu na kwotę przekazywaną organizacji pożytku publicznego. Otrzyma tyle, ile wnioskował podatnik w pierwotnej wersji zeznania – poinformowała „Rz” Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie.
Gdyby w późniejszej korekcie podatnik wykazał niższy podatek, np. o 1000 zł (a w konsekwencji kwota 1 proc. zmniejszyłaby się o 10 zł), naczelnik urzędu zwróci nadpłatę, ale pomniejszoną o nienależnie odliczoną kwotę w ramach 1 proc. Nie będzie natomiast żądał od fundacji zwrotu tej różnicy, czyli 10 zł.
Ministerstwo Finansów chce się uporać z tym problemem, nowelizując ustawę o PIT. Podatnicy będą mogli wspomagać organizacje dobroczynne na podobnych jak obecnie zasadach i tak jak dziś urząd skarbowy przekaże do końca lipca wyliczony przez nich 1 proc. podatku. Nowością będzie zapis, iż kwota 1 proc. podatku wynikać będzie albo z deklaracji, albo z jej korekty (pod warunkiem że zostanie złożona do końca czerwca). Jeśli więc podatek został obliczony prawidłowo, urząd weźmie pod uwagę kwotę z końca kwietnia. Jeśli natomiast podatnik będzie musiał skorygować zeznanie, a zdąży z tym w ciągu dwóch miesięcy, urząd weźmie pod uwagę kwotę z końca czerwca.