Mamy okres wakacji, a więc czas wzmożonego ruchu turystycznego. Pogoda sprzyja zagranicznym wyjazdom i towarzyszącemu im wypoczynkowi, a jak powszechnie wiadomo, na terytorium Unii jest wiele krajów, które mają do zaoferowania regionalne wyroby – wśród nich wino bądź inne wyśmienite trunki alkoholowe. W związku z tym coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące zasad zakupu i przywozu do Polski napojów alkoholowych nabywanych w innych krajach Unii Europejskiej przez osoby fizyczne.
[srodtytul]Dużo zależy od miejsca[/srodtytul]
Regulacje mówiące o zasadach i warunkach nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu z zagranicy zawarte zostały w przepisach ustawy o podatku akcyzowym. Zanim jednak przedstawimy, kto i w jakich ilościach może nabywać alkohol, należy pokrótce wyjaśnić, czym w świetle ustawy jest nabycie wewnątrzwspólnotowe.
W myśl ustawy o podatku akcyzowym nabyciem wewnątrzwspólnotowym jest przemieszczanie wyrobów akcyzowych, w tym np. win, samochodów, tytoniu, z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, czyli Polski. Przykładowo więc nabyciem wewnątrzwspólnotowym będzie przywóz wina z Niemiec do Polski. Natomiast przemieszczanie wyrobów akcyzowych z kraju nienależącego do Unii Europejskiej (np. z Gruzji) nie będzie już nabyciem wewnątrzwspólnotowym, lecz importem. Tu zajmiemy się jedynie transakcją zdefiniowaną w przepisach jako nabycie wewnątrzwspólnotowe.
[srodtytul]Trzeba spełnić warunki[/srodtytul]