Dojazdy na zabiegi odlicza się bez faktur

Osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu wydatki związane z przejazdami na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

Publikacja: 08.08.2009 07:47

Dojazdy na zabiegi odlicza się bez faktur

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Podatnik, który nie wiedział, że ta ulga mu przysługuje, może skorygować zeznanie z pięciu poprzednich lat.

Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 29 lipca 2009 r. (nr IPPB4-415-369/09-2/PJ)[/b].

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która w październiku 2006 r. uległa wypadkowi. W latach 2006 – 2007 musiała poddać się kilku operacjom. Przez cały czas korzystała z zabiegów rehabilitacyjnych. Dojeżdżała na nie samochodem zarejestrowanym na męża (ale między małżonkami istnieje współwłasność majątkowa).

W kwietniu 2009 r. została uznana za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, z zaznaczeniem, że niepełnosprawność istnieje od października 2006 r. Postanowiła więc skorygować swoje zeznania podatkowe za lata 2006 – 2008, aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodu osobowego na potrzeby związane z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

IS potwierdziła, że przysługuje jej takie prawo. Spełnia bowiem niezbędne warunki: ma II grupę inwalidztwa i jest współwłaścicielem samochodu osobowego.

Prawo do odliczenia wynika z art. 26 ust. 7a pkt 14 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=881F262898EBC1547FDF282AB4B450DE?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Zgodnie z nim dochód można pomniejszyć m.in. o wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność bądź współwłasność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa (lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia) na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Roczny limit ulgi wynosi 2280 zł. Izba Skarbowa podkreśliła, że to maksymalna kwota, która może być odliczona. Wysokość odliczenia uzależniona jest od intensywności używania samochodu. To dlatego, że można uwzględnić tylko wydatki, które faktycznie zostały poczynione (mimo że nie ma obowiązku posiadania faktur za paliwo).

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr