Urzędnicy Ministerstwa Finansów przedstawili projekt rozporządzenia, które ma rozwiązać kwestię podatku VAT od esemesów wysyłanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Propozycja nie dość, że łamie unijne prawo, to jeszcze może zniechęcić operatorów do angażowania się w te akcje.
MF chce zmienić rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o zwolnienie od podatku usługi telekomunikacyjnej polegającej na wysyłaniu esemesów w trakcie zbiórki publicznej organizowanej przez organizacje pożytku publicznego na cele charytatywne.
[srodtytul]Coś za coś[/srodtytul]
Zwolnienie obwarowane jest siedmioma warunkami, które będą musiały spełnić firmy telekomunikacyjne. Jednym z nich jest wpłacenie w ciągu 45 dni całej kwoty należnej z wysłanych esemesów. Firmy będą musiały wpłacać pieniądze bez względu na to, czy abonenci zapłacili za wysłane esemesy czy nie. Tak hojne dla organizacji nie było samo ministerstwo, które w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=870BA274D60DDEF81686F5BFEBDB2978?id=80474]ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] zadbało o przepis umożliwiający urzędom skarbowym nieprzekazanie 1 proc. do OPP, jeśli dana osoba nie zapłaciła podatku.
Jednocześnie dla operatorów ma być wprowadzony mechanizm zwrotu podatku naliczonego poprzez jego zwiększenie. Prawo do zwrotu mieliby ci, którzy zapłacą wszystkie faktury dokumentujące nabycie towarów i usług.